istanbulda yaşamak kaç para

sevgili istanbullular,

hiç istanbulda yaşamadım, istanbul benim için yılda bir gidilen turistik amaçlı bir şehir.

ankaralıyım, ama bi noktada ankaradan çıkmak lazım ve en yakın ihtimal istanbul.

peki bana kaça patlar bu şehirde insani koşullarda yaşamak(avrupa yakasında)?

sizin aylık gideriniz ne kadar?

  • pitcheuse  (26.07.12 16:56:53)
nerede ve ne şekilde yaşayacağına bağlı, değişkenleri bir hayli fazla bir soru olmuş. Örnekleyelim;

Mesela Nişantaşı'nda yaşarsan kiralar uçuk, Güngören'de yaşarsan kat be kat az. İnsanca yaşamaktan kasıt da ayrı bir değişken, kendini ne şartlarda mutlu hissedersin, nasıl bir ortamda? ayrıca tek mi yaşayacaksın, çift mi, bir ev arkadaşın olsa olur mu falan filan....

bence sen Ankara'da yaşadığın -ya da yaşamak istediğin- yeri, şartları ve etmenleri yaz ona göre bir bilanço çıkaralım :)
  • ordabiyerde  (26.07.12 17:11:03)
yaşam standartları önemli bunu söylemek için. ben geçen sene öğrenciydim 700 falan yetiyodu. şimdi çalışıyorum 2000 yetmiyor.

  • contavolta  (26.07.12 17:13:07)
Ben bu yazıyı listedeki kalemler için önerdim.
Nişantaşı'nda tek başına oturursun 2000 TL verirsin, Şişli'nin arkasında evi 3 kişi paylaşırsın ayda 300 TL ödersin.
Ben eşimle haftada 2 kez yemeğe çıkmak için ayda 750 TL ayırmaya kasarım, sen tek başına avare Boğaz gezisi yapar, 2 kaşarlı tostla günü geçirirsin.

Yani o yazıdaki kalemleri hesaba kat.
Hangimizin daha mutlu olduğu her zaman meçhul olarak kalacak..
  • pitcheuse  (26.07.12 17:22:38)
ayık giderim 2000 türk lirası.bu miktarı aşmadığım sürece, kimseye ihtiyaç duymadan yaşayabiliyorum.tabi buna yaşamak denirse.

  • başka bir kullanıcı  (26.07.12 17:25:50)
insani koşullardan kastım düzgün bi öğrenci evi tadında yaşamaktı. yani hiç öğrenci evinde de yaşamadım ya, yine de yapabilirim diye tahmin ediyorum.

ama contavolta ve başka bir kullanıcı'dan korkutan cevaplar geldi adeta.

şimdi işe başlasam, 2000 den az alırım muhtemelen.
  • bipolar  (26.07.12 17:38:02)
pitcheuse lüx içinde yaşadığı için 7000 az geliyor demek ki. Zaten aylık 1.000 TL birikim yapıp, 1000 TL'lik tatil parası harcıyor ve 750 TL'lik dışarıdan yemek yiyor. Mutluluğu da çok para harcamakla eşzamanlı zannettiği için bu kadar harcama yapıyor.

Borcun taksitin yoksa 2.000-2.500'e gayet rahat geçinirsin.
  • coca--cola  (26.07.12 17:55:26)
gercekten yasamak istoyosan 3000 ustu bir kazancin olmali

  • pieta  (26.07.12 18:00:21)
öğrenci evi tadında(paylaşımlı bir evde) yaşamak için asgari 1500, 2000 idare eder, 3000 rahat.
tek başına eve çıkacaksan bu rakamlar 500-750 arası artar.

  • el magico  (26.07.12 18:13:53)
Tam tersine mutlulukla harcadığın paranın ilgisi olmadığını anlatmaya çalışıyorum.
1000 TL giderle çok daha mutlu olabilirsiniz.
Öğrenciliğin keyfi bence fazla paran olmamasında yatıyor..
  • pitcheuse  (26.07.12 18:15:57)
3000 ne abi burdakilerin bir çoğu 3000 almaz 1500 tl ile ben rahat yaşarım istanbul'da biyerdende kalmam mesela iş biraz hesap kitapta bence he ben lüx sevmem sen seversin o ayrı

  • memnun  (26.07.12 18:42:35)