Yurtdışından bir şeyler getirtip satmak?

duyurucular selamlar.

işsizlik cana tak etti. bu yüzden bazı şeyler düşünüyorum. mesela birisi şöyle:

şimdi ben Çin ya da Japanya'dan anime, film ya da oyun figürleri getirtip satmayı düşünüyorum. bildiğim kadarı ile 1 sene içerisinde vergisiz 75 euro ya alım yapabiliyoruz. ayrıca sadece belirli ve sınırlı sayıdaki ürünleri kapsıyor bu olay.

şimdi ben bi figürden 5 tane ve aynı anda 10 farklı figür getirtmek istesem, yani 50 tane oluyor. bunun durumu nedir? dükkanım yok, herhangi bir belgem de yok. bunları getirtebilirsem sahibinden ya da online olarak satmayı düşünüyorum. bunlar için ekstra bişeyler gerekiyor mu?

belki biraz karışık anlattım, o yüzden bi özet geçeyim. yurtdışından mallar getirtip türkiye'de satmak istiyorum. neler yapmam gerekiyor? bu durumda yüzü astarından pahalıya gelir mi?

ilk başlarda bütçem 2-3 bin TL.

çinden atv alırsan 300 liraya alabiliyorsun mesela ama 50 tane almak zorundasın en az internette görmüştüm

  • Mr.Bitchez  (26.07.12 00:43:39)
şimdi şöyle:1 sene içerisinde vergisiz 75 euroluk alım yapılıyorsa,bu demek oluyor ki senelik 75 euro değerinde mal satabileceksin.gümrük işinde para var aslında.kuşadasında bir arkadaşım(19 yaş) yunanistan vizesi aldı,esnafa eşe dosta sigara-viski almaya başladı gümrükten.samos feribotunun bilet parasını verip bunları alıp çıkıyordu.sonra işler değişti,eleman samostan ipad-iphone getirmeye başladı.orda arkadaşlar edindi,samosa kargo siparişi verdi amerikadan gibson,onu kendi gitarı gibi türkiyeye sokup sattı vs.yani uğraşırsan güzel para var.
edit: arkadaş şu an garson 700 lira+tip

  • me gusta  (26.07.12 00:46:59 ~ 00:48:02)
@freekara
peki hocam bu izinleri almak çok mu zordur bir de pahalı?

ismi lazım değil, facebookta bi sayfadaki eleman animeler için figür, anahtarlık, elbise, cüzdan gibi çeşit çeşit şeyler getirtiyor. ben bu şahsın vergi ödeyipte getirtiğini sanmıyorum
  • arşivci  (26.07.12 00:50:38)
her getirdiğin maldan devlet vergi alıyor olay bu, oranı bilmiyorum.

o cüzdan müzdan getiren kişi ya vergi veriyordur ya da çaktırmadan getiriyordur. Risk almak bedava, gümrükte mal takıldığı an vergisini verip alabilirsiniz, ama birşeyden 2 tane aldığınız an adamlar kıllanmaya başlıyor
  • bonjurkes  (26.07.12 00:55:36)
kolleksiyon figür işi biraz sakat , şöyleki alıcı kitlen sınırlı , olan alıcılar % 90 daha once alısveriş yaptıkları satıcılardan alısveriş yapıorlar , bütcen de kısıtlı yani senin bir figürü 2-3 ay satamama lüksün yok
i phone i pad kılıfı case i getirip satmaya kalksan daha kolay satarsın kar marjın düşük olur ama sürekli bir para trafiğin olur elinde patlama riskin kolleksiyon objelerine göre daha az
75 euro engelini gecmek kolay gün aşırı aynı adrese yada tanıdıklarının adreslerine farklı farklı isimlerle sipariş yap
mesela yarın senin adına olan kargo gelsin iki gün sonra ''sanal'' ev arkadasının adına kargo gelsin ama ev arkadasın evde olmadıgı için sen almış ol ( ;
50 objeyi bir anda sokmaya calısırsan istersen anahtarlık almaya kalkmış ol takılır gümrüğe

alakasız bir tavsiye ama 150 liranı ayır pazar sabahı dolapdere bit pazarına git kafana göre bak bakın bişilere sonra '' ebay them ''
  • mortac  (26.07.12 01:00:13)
@mortac

peki hocam şimdi dediğin gibi sanal yada fake kullanıcılar oluştursam. yani öyle bir kişi olmasa herhangi bir fark edilme durumunda dolandırıcı durumunu düşmüş olmuyor muyum? yada bu alımlar sırasında tc kimlik no su falan gerekmiyor mu?
  • arşivci  (26.07.12 01:09:04)
o konuda çeşitli fantaziler var, kimi diyor ki aynı isim adına senede 5 paket gelebiliyor, kimi diyor tc kimlik numarasına bakıp eşliyorlar falan.

Postacı, hayali isme ait paketi bırakmayabilir sana. Onu geçtim dediğim gibi 2-3 den sonrası gümrük gözüne batıyor.

Tamamen legal olduğu halde gümrüğe takılan, gümrükte açılan ya da kaybolan tonla paket var.

30 tane hayali arkadaşın olsa, her pakette 2 taneden 60 tane ürün satarsın. Bunların bir kısmı gümrükte kaybolacak, bir kısmı postada kaybolacak falan, sıkıntı
  • bonjurkes  (26.07.12 02:42:32)