e-ticaret yapan şirket değeri nasıl hesaplanır?

selamlar,
internet üzerinden satışlardan aylık 15000 lira kar yapan bir şirketimiz var. depomuzda 50000 liralık ürün, 5 çalışan, yaklaşık 20000 liralık demirbaşımız bulunuyor. hiç borcumuz yok.
birisi şirketimize sermaye koyup ortak olmak istediğini söyledi. ama uzmanlık alanımızda olmadığından şirketin finansal değerini bilemiyoruz. bu yüzden de ne kadar hisse için ne kadar para isteyeceğimizi bilemedik.
bu değer nasıl hesaplanır? belli kriterleri var mıdır?
teşekkürler.

15000*36=540000
15000*48=720000
20000 demirbaş
benim hesaplarıma göre şirket değeri 700000 filan ama fazla güvenmeyin benim hesaba
  • gonul_isleri  (25.07.12 12:30:24 ~ 12:30:53)
Bunun kriterlerinde koskoca danismanlik sirketleri bile sabit bir formul bulamiyor eksiduyuruda biz ne diyebiliriz ki? Eger onemli bir seyse bence ciddi bir degerleme danismanlik sirketine basvurun deloitte pwc kpmg vs gibi.

Mesela domain adinin piyasa degerini nasil olceceksiniz de aktiflestireceksiniz? İste bunlar ciddi uzmanlik gerektiren isler.
  • esenboga  (25.07.12 13:01:51)
Karışık işler bunlar. Danışmanlık şirketine başvucaksın ama yukarda sayılan 4 büyük şirketten birine başvurursan çıkan fatura senin sermayenin %10'u kadar olabilir :)

Daha kişik şahıs ymmm şirketlerine başvur. Bu 4 büyükten ayrılmış kişilerin kurmuş olduğu Danışman şirketleri var, onlar senin derdine derman olur.
  • bilan  (25.07.12 13:31:43)