soyumsopum.com işleyişi nasıldır?

www.soyumsopum.com sitesinin çalışma mantığı hakkında bilgisi olan var mı? Ben pek başarılı bulmadım da...
Babamı bile bulamadı.

Çok ilişkili sonuçlar bulamasa da, bende tanıdıklarımdan birkaçını buldu.
Bu arada, şimdi mesajlaştığımız bir yazar içime kurt düşürdü. Yok kredi, yok dolandırıcılık vs...
Böyle bir şey varsa, hemen dava edeyim diyordum. :)
Hazır, her site kapatılırken...

Güvenilir midir sizce?
  • nuage  (27.10.08 01:05:40)
altı üstü bi tc kimlik no'su istiyorlar, tırsmaya gerek yok. Ben başarılı buldum bi kaç kişiyi unutmuşlar ama önemsiz adamlar:D ha bi de dede-babaanne göremedim. Ölen kişileri göstermiyor mu ne?

  • ukeladümbelek  (27.10.08 01:09:31)
siteyi yapan ikili icin (bkz: cumhuronat ve martyn).

  • can itin  (27.10.08 01:19:43)
bi tc kimlik nosuyla kredi falan alamazlar rahat olun. olur mu oyle şey yahu :)

  • likeinme  (27.10.08 01:22:22)
çalışma mantığı sitenin altında yazıyor.
ayrıca tanımadığım bir sürü kişi çıkarttı. keşke akrabalık derecelerini de söylese.

  • insanimsi  (27.10.08 01:26:30)
akrabam diye çıkan tek kişiyi bile tanımıyorum :) bu ne abi

  • goodbyecruelworld  (27.10.08 01:34:52 ~ 01:53:25)
baba tarafından epey kişi buldu, hatta babamın karısını (ikinci eşini) de akrabam saydı ama annemi bulamadı salak.. ne yani babam boşanınca biz de mi boşanmış sayıldık?
bir de benim de tanımadığım bir dünya insan buldu.. kim bunlar lan?
ama çok da kötü değil..

edit:
babam boşanmış sanırım.. karısının soyadı eski haline dönmüş.. bunu burdan öğreniyorsam höh.. yarın bi pederi aramak gerek..
bu arada çalışma sistemini ben de anlamadım, güvenlidir ama tckimlik.nvi.gov.tr'de öyle akraba bulma gibi bir şey yok, keşke olsa..
  • p shadow  (27.10.08 01:42:59 ~ 01:50:22)
@nuage
Bir an(0,773 saniye*) işkillenmedim değil. Ama sonra diğer arkadaşlar gibi düşündüm...

@insanimsi
işte nedir bu "matematiksel algoritmalar"ın farkı? Nasıl oluyor da babamı, amcalarımı bulamıyorken tanımadığım kişileri buluyor?
  • late viper  (27.10.08 01:55:25)
tamamen uydurdugum calisma sistemi soyle olabilir:
- siteyi yapanlar, kendi ailelerindeki butun tc kimlik numaralarini ve akraba baglantilarini bilgisayara girerler sonra bunlar arasinda bir korelasyon bulmaya calisirlar.
- bulduklari modeli yakin cevrelerindeki diger insanlarin kimlik bilgileriyle kontrol ederler, ne kadar cok veri olursa modelin tutarliligi o kadar yuksek olur.
- sonucta sanirim tutarli bir modele ulastilar, cunku sadece kimlik numarasini bilmek databasede veri arastirmak icin yeterli degil, anne baba ismine ulasabilirler ki orada tikanir.
- mesela ataturk un numarasi 100000001/46 ilk tckimlik numarasidir, bunu girince 8 haneli numarasi olan akrabalar cikiyor (99970002/84)ki imkansiz; buradan database ile baglantili olmadigi sonucunu cikarabiliriz
  • cench  (27.10.08 02:15:24)
işin sırrı kimlik numarasında diye düşünüyorum. her numaranın bir anlamı var herhalde. çünkü benim aramam sonucunda çıkan -birisi hariç- her kimlik numrasının ilk üç hanesi aynı rakamlardan oluşuyor. anladığım kadarıyla dedemin başlattığı büyük annemle başlattığı soydan sonrasını çıkardı. ama eksiklikler (babam) ve tanımadığım fazlalıklar var.
bir de anne tarafından hiç akrabam yok. anne tarafından akraba bulan var mı?

  • insanimsi  (27.10.08 02:19:06)
ben çözdüm, işte kolerasyon:D
şimdi efenim örnek olarak " 123456789xx " diye bir tc kimlik no 'muz olsun. son iki rakamın hiçbir ayırıcı özelliği yokmuş mernisi yapanlar söyledi.

bu site
123 'ü direk alıyor
456 'yı 10 ar 10 ar arttırıp azaltıyor.
789 'u 1 er 1 er arttırıp azaltıyor.

sonuç olarak bunların kombinasyonlarını ekrana getiriyor.

misal: 123466788 süleyman emmi
misal2: 123476787 gülizar hala :D

son iki rakamın belirlenmesi ise şöyle:
1+3+5+7+9=25
2+4+6+8=20
buradan 25*7-20=155 (neden 7 ile çarpıyoz diye sormayın)
155/10 dan kalan 5 (bu 10. rakam 5 oluyor demek)
sonra 10. rakamı dahil ederek 11. rakamı bulalım:
1+2+3+4+5+6+7+8+9+5=50
50/10 dan kalan 0
yani tc kimliğin ilk 9 hanesi 123456789 ise son iki hanesi kesinlikle 50 olmalıdır.
  • ukeladümbelek  (27.10.08 02:28:44 ~ 02:40:17)
Rahmetli dedem ve babannemi, babamı, annemi, kardeşimi, amcamı, yengemi, 4 adet kuzenimi ve tanımadığım 7 kişiyi buldu. Tanımadıklarımdan miras felan kalırsa hayır demem.

  • mabl  (27.10.08 02:42:38)
Açıklama getirenlere teşekkürler, ayrıca ben sorarken sözlükte tek entry vardı şu an almış yürümüş ve orada da çalışma mantığından bahseden entryler var. Hani merak eden olursa:
(bkz: soyumsopum.com)

  • late viper  (27.10.08 11:12:51)