telefonda gps ucretleniyor mu yoksa internet paketinden mi düşüyor

Hattım avea. faturalı oldugu için anlasılmıyor. Gps varolan internet paketinden mi dusuyor? Kazıklara gelmeyeyim..

gps'in internet paketinle alakası yok.istediğin kadar kullanabilirsin.

  • the twilight is my robe  (18.07.12 22:34:50)
gps dediğiniz şey gprs ise evet varolan paketten düşer. kontrol etmek için avea işlem merkezine girip paketinizde kaç MB kullanım kalmış görebilirsiniz.

edit: gps, uyduya göre lokasyon belirleme sistemidir. Normalde bu açık olduğunda ücret kesilmez veya internet paketinden düşmez. Ancak çevrimiçi kullanılan bir haritada gps'i açıyorsanız harita bilgilerinin internetten indirilmesi için doğal olarak ücretlendirme olacaktır (veya internet paketinizden düşüm olacaktır)
  • mr.goodcat  (18.07.12 22:34:57 ~ 22:37:04)
agps ise evet, çoğu cihazda agps var. ama gps ise bilemedim.

  • utkucbkc  (18.07.12 22:35:21)
A-GPS ise baska bir sunucuyla da baglantiya gececegi icin duser. Lokasyonunuzu cok net belirleme ihtiyaci olmayan bir uygulama(foursquare, instagram, twitter, facebook, vs.) A-GPS kullanir(gerci bunlar baska seyler icin de internet bagalantisina ihtiyac duyuyorlar ama ornek olsun diye yazdim) ama konumunuzu cok net belirlemesi gereken bir uygulama(or: bir tane navigasyon uygulamasi) A-GPS yerine GPS kullanabilir. Bu durumda lokasyon daha yavas(A-GPS kullanilmadigi icin) ama daha hassas bir sekilde belirlenmis olur.

Ozet: Kullandiginiz uygulamaya gore degisir.
  • sterimar  (18.07.12 23:52:57 ~ 23:53:43)