asp.net c# bilen kimse yok mudur

merhaba,

istediğim sadece en basit bir selectli sql sorgusu ve dönen değerlerin yazdırılması.

internetten uzun araştırmalarım sonucu bulamadım ve bulduklarım işime yaramadığı için soruyorum.

toolboxdan gridview ekleyince onun iççine yazıyor ama ben onu istemiyoruum.

default.aspx yüklendiğinde vtden çektiği bilgiyi ekrana yazdırsın dümdüz.

dev.mysql.com

şurdan mysql driverını kurman lazım ardından web.config'den connection string ekleyeceksin şu şekilde:

<connectionStrings>
<add name="MySQLConnStr" connectionString="DRIVER={MySQL ODBC 3.51 Driver};Database=YourDatabase;Server=localhost;UID=YourUsername;PWD=YourPassword;"/>
</connectionStrings>

kullanıcı şifre olayını tabi sunucuna göre ayarlaman lazım sonra da default.aspx.cs'te

using System.Data.Odbc;

try
{
using(OdbcConnection connection = new OdbcConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["MySQLConnStr"].ConnectionString))
{
connection.Open();
using(OdbcCommand command = new OdbcCommand("SELECT name FROM test_users", connection))
using(OdbcDataReader dr = command.ExecuteReader())
{
while(dr.Read())
Response.Write(dr["name"].ToString() + "<br />");
dr.Close();
}
connection.Close();
}
catch(Exception ex)
{
Response.Write("An error occured: " + ex.Message);
}

detayları da şurda:
asp.net-tutorials.com
  • yuto  (17.07.12 16:37:28)
cok havada olmus soru.

elinizde ne var? su an cekebiliyor musunuz zaten veriyi de basmak mi sorun? yoksa sql baglantisi var da sorguyu mu nasil yapacaginizi bulamadiniz? neresinde yani tam olarak sorun?
  • natnan  (17.07.12 16:46:57)
şimdi efendim mysql değil bildiğimiz sql database visual studio üzerinden oluşturdum.

yapmak istediğim şey asp.net c#'da veri tabanından istediğim satırdan sütundan veri çekmek.

veri tabanını oluşturdum verileri ekledim. grid view kullanınca verileri ekrana getiriyor ama benim ona ihtiyacım yok.

bana lazım olan düz bir sorguyla istediğim yerdeki veriyi almak.

örneğin id si 5 olanın adını allıp bir değişkene atıcam.

belki anlatamamışımdır isteğğimin php halini yazıyorum:

$a=mysql_query("select * from tablo where id=5");

while($s=mysql_fetch_array($a))
{
$isim=$s["isim"];
$id=$s["id"];

echo("<option value='".$id."'>".$isim."</option>");
}
  • karaden  (17.07.12 16:52:54)
using (SqlConnection connection =
new SqlConnection(connectionString))
{

SqlCommand command = new SqlCommand("SELECT id, firstname, lastname, username FROM users;", connection);
connection.Open();

using(SqlDataReader dataReader = command.ExecuteReader())
{
while (dataReader.Read())
{
var id = dataReader.GetInt32(0);
var user = new User(id);
user.FirstName = dataReader.GetString(1);
user.LastName = dataReader.GetString(2);
user.UserName= dataReader.GetString(3);

users.Add(user);
}

msdn.microsoft.com
  • natnan  (17.07.12 17:58:47 ~ 17:59:33)