fotoğraf tekniği-şu nasıl yapılıyor?

photography-techniques-a2z.com

1. direkt makine ile şu şu ayarlarda, şu değerlerde, şu ortamda çekiyorsun. şöyle de bir lensin ve makinen varsa oluyor.

2. tripod ile açını sabitleyip yüksek hızda art arda 7-8 kare çekiyorsun. bunları layer olaraktan fotoşokta üst üste koyup (bilgim olduğundan değil, mantık yürütmeye çalışıp söylüyorum. çok fena uyduruyor olma ihtimalim yüksek) bu görüntüyü elde ediyorsun.

3. belli ki konuya çok uzaksın, bi bok bilmiyorsun. iki şıkla da alakası yok. bunun için şu lazım. zaten eline dslr alan herkes bunu çekebilecek olsa... pihehey...

kameraya cekip print screenla uygun yerlerden caps alip photoshopda yapilabilir

  • keltikfrost  (17.07.12 14:42:42)

  • zenlaid  (17.07.12 14:52:08)
1'de anlattigin gibi bir sey oldugunu sanmiyorum, makinenin cok ozellesmis olmasi lazim, acilip kapanip cekmesi, ayni kareye basmasi, sahne kac kere ust uste basilirken motorcunun her karesinin bir kere basildigi halde sahne ile ayni renklere sahip olmasi filan...

cevap 2 efenim, tam da dedigin gibi, pek zor bir sey degil yapmasi. sakir sakir seri fotograf ceken dslr'lardan aliyorsun, uygun araliktaki kareleri fotosopta ust uste koyup, en alttakini background olarak tutup, usttekileri de motorcunun etrafindan baslayarak silip (cok temiz silmene gerek yok, kare zaten ayni ya tripod sagolsun) resmi elde ediyorsun.
  • dekila olmeka  (17.07.12 14:53:52)
2. kare ayrıca bazı pc shutter programları da bu işlemi yapıyor.

  • exodia  (17.07.12 14:54:17)
2. doğru düşünmüşsün

  • jedilance  (17.07.12 14:57:43)
donanım ile ilgili değil bu olay..yazılımla yapılıyor. Fotoğraf makinesi yada fotoşok farketmez yazılım bu işi yapan.

  • ned flanders  (17.07.12 15:05:37)