Amerikan Yargıçları Sistemde Çok Güçlü Sanırım

Biraz önce, somon balıklarının göç yollarını olumsuz etkilediği için bilmem kaç milyar dolarlık amerikan barajının faatliylerinin durdurulmasını ve barajların yıkılması kararının alınmasını 2 celsede emretmiş yargıç ve barajlar tek yargıç'ın aldığı bu karar ile durdurulup yıkılmış...

Milyarlarca dolarlık yatırım'ın eseri ve olup bitmiş, hali hazırda çalışan dev bir baraj, tek bir yargıç kararı ile durdurulup yıkıldığına göre;

Diğer bir haberde bir yere konvoyu ile giden eyalet valisi, bisikletli bir amerikan vatandaşına müdahale ediyor ve yargıç o valiyi yargılıyor, tazminat + o vali ve konvoydaki polislerin o vatandaşa şu sure ile yaklaşmasına, görsel temas kurmasını falan yasaklıyor...vali ve polisler buna uyuyor...

Sanırım amerikan yargıçları sistemde çok güçlü olmalı, adamlar çekiçi vurup, ol diyince dedikleri oluyor sanırım...ne diyorsunuz amerikan yargı sistemi hakkında?

Orada da rüşvet vs. dönüyor ama Türkiye'deki gibi değil. Yargıçlar çok güçlü ama nedeni insanlar. Bir yargıcın rüşvet aldığı, yürütmeye uyduğu ortaya çıksın anında ayaklanırlar. buradaki gibi devlet bizi kurdu mantığı yok, aynı yargıçlar ingiltere, fransa, almanya vs.'de de o kadar güçlü.

  • coca--cola  (14.07.12 19:20:04)