konuşma zorluğu

Garip bir sorundan muzdaribim ve bu durum canımı sıkmaya başladı. Bazı kelimeleri anlaşılır söyleyemiyorum, karşı taraf, ha abi buyur ne dedin falan diyor. Ya da bazen bir şey söylemeden önce bir iki kere kekeliyorum, sonra düzgün söyleyebiliyorum. Zamanında bana hızlı konuştuğumu söylüyorlardı, acaba o yüzden anlaşılır konuşamıyor muyum yoksa sağlıksal bir sorun mu var bilemedim.

Örnekler

1-) telefon numaramı söylerken mesela, 530 609 .. .. derken o 609 u insanlar anlamıyor, ya da 630 şeklinde anlıyor. Artık 609 kısmını aşırı tane tane söylüyorum.

2-) nadir de olsa birşey söyleyeceğim zaman kekeleyebiliyorum o kelimeyi.

3-) tencerenin kapağını versene diyeceğim zaman (örnek kelime) kapağın tenceresini versene diyorum.

Ciddi yardım almam gereken bir durum mudur? yoksa işte ot bok eksikliği midir yoksa başka bir şey mi?

3. şık herkese olur ya bazen ben de ilacıma gazoz mu attın diyorum :P
bence sen bi diksiyon kursuna git
istanbulda yaşıyorsan özel ankara bilmemne diksiyon kursu diye bir yer var oradaki hocalar ünlü oyuncu/seslendirmen zaten sana yardımı olurlar. sıkıtntının ne olduğunu çözerler ve gerekirse orada ders alırsın
benim bi arkadasım var onun da ne dediği belli olmuyo fişek gibi konuşuyo hiçbir dediğini anlamıyorum ve eminim bir çok insan da anlamıyordur ama kendisi herkesin onu anladığını düsünüyor bence büyük eksiklik
  • neira  (14.07.12 14:45:06)
3. seçenek için disleksi diyebilirim, ben de maalesef çok sık yaşıyorum.

1. durumda 609'u sizin 609 olarak mı yoksa 630 olarak mı algıladığınız da önemli, bu da disleksi'nin etkisi olabilir. bazen 538 diyeceğime (yani bunu dediğime inanırken) 583 diyebiliyor ya da yazabiliyorum.
  • mocha  (14.07.12 14:50:37 ~ 14:50:50)
artikülasyon çalışcan.

herkes bazlamalandı bi biz bazlamalanamadık de bakim.
  • macallan  (14.07.12 14:51:42)