Nedir bu IMAX? 3D

Merhaba. spider man'e gidelim diyoruz 3d. neyse baktım istinye park'taki imax salonda da oynuyormuş. hem 3d hem imax olunca ne oluyor? daha doğrusu imax ne oluyor, daha önce hiç denemedim. ama öyle teknik detay vermeyin bilmem kaç mm yerine şu kadar mm ike çekiliyor vs diye. filmi izlerken ne farkı var yani nedir? teşekkürler.

edit: bir de filmleri kesinlikle türkçe dublaj izlemem orijinal altyazılı izlerim ama bunlarda perde çok büyük olduğu için, altyazı filme gömülemediği için takibi zor oluyor, filme odaklanılamıyor falan denmiş. doğru mu bu? türkçe dublaj'a mı gidelim?

geniş ekranda yüksek çözünürlüklü izlersin. ama oturduğun yer önemli zira bazı koltuklardan ekranın tamamı algılanamıyo.

  • kelimeyounu  (12.07.12 14:59:59)
Teknik bilgi istememişsin o zaman kısaca real 3D'de görüntünün tek özelliği 3D olmasıdır. Imax'da ise görüntü burnunun dibine kadar gelir. Bununda numarası sağ ve sol gözün görüntüyü ayrı alması vs. objektif olayları felandı.

Edit: Hatta gözlükleride pilli olması lazım imax'ın normal 3d'ye göre.
  • pukka212  (12.07.12 15:03:08 ~ 15:04:20)
imaxin gölükleri normal plastik gibi görünür. pilli olan xpand.
imaxin perdesi 22*16 metre'dir. en arkadan seyrediyosan enfes bir deneyim yaşarsın. okumak çok da sıkıntı değil, takip ediliyor. hatta kimi filmlerde gömülü olduğu da oluyo.

  • njtbcrn  (13.07.12 01:26:04)