Danimarka faizi eksiye düşürdü

sevgili iktisadçılar,

şu durumu merak ettim. Danimarka faizi eksiye düşürmesi neyi ifade ediyor. esnaf ağzıyla anlatabilir misiniz?

deflasyon vuku buluyor , paranın dolasıma cıkması ıcın bu tarz önlemler alınıyor. yani devlet diyor ki eger parayı kullanmayacak , yatırım işte ne bileyim üretim için harcamayıp bekleteckesen bundan para kesicem çünkü sen piyasada sıkışıklığa sebep oluyorsun.

işte bankada 100 tl var diyelim gittikçe azalacak bu para. devlet diyor ki git kardeşim parayı baska yerde kullan , bekletme burda. bişeyler yap ekonomiye kat gibi düşünülebilir.
  • kennym  (09.07.12 13:24:52 ~ 13:26:11)
teşekkürler @kennym. şimdi anladım, faiz bu yüzden haram olabilir. parayı piyasada dolaştırsın ki ekonomiye can gelsin. bir nur geldi, aydınlandım şu an..

Not: şu an thy 4535 nolu mekke seferinden yazıyorum.
  • plastic_angel  (09.07.12 13:30:22 ~ 13:31:04)
hala ayni seferdeyseniz, büyük ihtimal ayni ucaktayiz. arka koltuktan sizin icin portakal suyu ile buzlu badem söyledim.

  • apiko  (09.07.12 14:01:27)
iktisatçı değilim ama finansçıyım diyelim öncelikle. danimarka merkez bankasının amacı parasının aşırı değerlenmesini önlemek. yani sorunlu avrupa birliği ülkelerinden gelen mevduat "flight to quality" denilen bir durumu ortaya çıkarıyor. yani para görece sağlam olduğu düşünülen alman tahviline isviçre kronuna ve danimarka kronu gibi ülkelere "park ediyor". danimarka merkez bankası da parasının aşırı değerlenmesini önleyip ihracatını sıkıntıya sokmamak için bu gelen paranın maliyetini artırmaya çalışıyor.

online.wsj.com
  • spy of soul  (09.07.12 14:04:21 ~ 14:07:01)