Ev kiralarken en çok nelere dikkat etmeli??

Selam arkadaşlar, soru başlıkta, hayatında ilk defa ev kiralayacak bu adama yardım edin :)

Teşekkürler

kira lokasyon ulaşım tabi ilk etapta akıl edecek kadar zekisiniz,
aidatı yüksek olmasın tesisatları çalışıyor olsun,rutubet olmasın,zemin yada bodrum kat olmasın, kapı sağlam olsun

edit dış cephe kaplaması falan olursa iyiş olur kışın rahat edersin tabi bide kombisi sağlam olsun
  • basond  (09.07.12 11:36:44 ~ 11:38:00)
@basond emlak sitelerine bakıyorum da aynı daireyi farklı fiyat aralıklarında göstermişler, bu emlakçıların bir kurnazlığı mı?

  • baterist  (09.07.12 11:40:34)
evin bulunduğu yer, ev eskiyse banyo ve tuvaletin muslukları, güneş alan/almayan oda var mı?, mutfağın ihtiyaca göre büyüklüğü küçüklüğü gibi bi sürü şey sayılabilir lakin bana göre en önemlisi ev sahibinin nasıl biri olduğu! Eğer paragöz, aç gözlü, görmemiş biriyse uzak dur. Ev güzel olsa da, fiyatı uygun da olsa uzak dur...ev sahibi cidden önemli bi ayrıntı! Çok şükür bizimki melek gibi bi adam, ancak ev sahibiyle uğraşmaktan hayattan bezen bi sürü arkadaşım var...

  • spider03  (09.07.12 11:42:26)
elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerin merkezi olmadığına dikkat et. misal bazı büyük sitelerde (innovia) hala adam akıllı bir altyapı olmadığını görmüştüm. Elektrik tüm apartmana gelip, senin sayacına göre oranlayıp bir miktar çıkarıyorlar ancak her türlü çakıyorlar.

Sonra aidata dikkat et.

Eğer bilindik bir sitede filan tutacaksan onunla alakalı internetten yorumları oku.

Ayrıca sıfırdan bir ev kurmayı planlıyorsan ve örneğin 2000 TL masraf belirlediysen, buna her zaman %50 ekle..
  • raif_efendi  (09.07.12 11:45:11)
kontratta kira zammı kısmına dikkat et.

bir de evi teslim alırken fotoğraf falan çek. kırık, dökük vb. ne varsa ev sahibine bildir mutlaka. sonra ev sahibi "ben evi verirken böyle değildi" diyerek depozitonun üstüne yatmasın.
  • merhum  (09.07.12 11:45:19)
@spider03 sıfır dairelere bakıyorum, sonuçta sıfırdan ev kuruyoruz yep yeni eşyaları eski evde heba etmeyelim. Sıfır binaların neredeyse tamamı da emlakçıların elinde, ev sahibine ulaşmak çokta mümkün gözükmüyor :(

  • baterist  (09.07.12 11:45:23)
Kesinlikle ulaşım ve evin yakınında market büfe vs. olması....
Merkezi ısıtma, kombi olayı, kesinlikle kombi olmalı tek yaşayan biri için,

  • sic_co  (09.07.12 11:46:32 ~ 11:48:03)
evi nereden bakıyorsunuz hangi semtten sıfır ev zor bulunur her semtte sonuçta?

Aynı daireyi farklı fiyattan veriyorsa ev sahibi kesin bişey dememiştir kafalarından bi fiyat veriyolardır. dikkat et.
  • basond  (09.07.12 11:52:19 ~ 11:54:31)
@basond ulaşım açısından metro duraklarına yakın yerlere bakılyorum.

  • baterist  (09.07.12 11:55:09)
2 ay kira ödenmemesi durumunda tüm aylara ait kira bedelleri muaccel olur şartı kira sözleşmesinde olmasın.

  • saruwatari  (09.07.12 12:04:08)
@saruwatari o madde kanunda var zaten. ev sahibi, bir dönemde iki kez haklı ihtardan tahliye davası açabiliyor. kontratta olup olmamasının çok da önemi yok yani.

  • merhum  (09.07.12 12:20:23 ~ 12:21:08)
@merhum, eğer bu madde sözleşmede varsa ve 2 ay kiranın ödememesi durumunda icra takibi başlatılıyor ve bütün senenin kirası istenebiliyor. cezai şart gibi bir şey yani. ödenmeyen borç 4000 ise bir anda 24.000 olabiliyor.

  • saruwatari  (09.07.12 13:02:05)
kira öderken elden değil,banka hesabına öde.makbuzunu al.yarın öbürgün ödemedin der.al makbuz kıvır dersin.

  • dostumturkdemissinamabukizzenci  (09.07.12 13:30:12)