hard disk alanı şoku

merhaba ben yaklaşık 1 ay önce acer aspire 4710g bir dizüstü bilgisayar aldım. şimdi öncelikle soruma gülmemenizi istiyorum ama şöyle ki; ben biraz önce bilgisayarın nekadarının dolu olduğuna bir bakayım dedim ve c'nin toplam boyutu 34gb, boş alan da 17gb görünüyor. iyi hoş derken d'ye baktım ve toplam boyut 0gb yazıyor.

bu ne demek? biri beni aydınlatsın! ben 120gb hard diski olması gereken bir bilgisayar almıştım! aldığım yere de cumartesiye kadar götürme şansım yok. sadece görünürde mi bir yanlışlık var yoksa gerçekten 34 gb mı elimde olan her şey?

bilgisayardan çok anlamadığımı söylememe gerek yok sanırım...

Belkide 70 GB ayrılan D: sürücüsü formatsızdır.

  • nicin ben  (21.10.08 01:57:23)
kapasite de yazar orda, onu söyleyi ver.
Mesela D'de 0gb veri vardır ama kapasitesi diyelim 90gb'dır.
Bu arada "toplam boyut" dediğin kapasite mi acep?
  • inugard  (21.10.08 01:58:59)
Sürücü formatsız mı ki acaba? Formatsız olunca öyle oluyordu sanki. Daha önce böyle miydi peki? Yani hep var mıydı yoksa, yeni mi oldu? Ya da siz yeni mi fark ettiniz?

  • nuage  (21.10.08 02:02:45)
bir ay önce alınmış cihaz herhalde vista'dır ama eğer xp ile aynıysa: denetim masası/yönetimsel araçlar/bilgisayar yönetimi/disk yönetimi'ne bakın. bölümlenmemiş formatlanmamış bişey varsa görürsünüz.

  • geldiler  (21.10.08 02:44:15)
en iyisi bios'tan hdd'nin kapasitesine bakmak olacak.
d biçimlendirilmemiş bile olsa toplam kapasiteyi gösterir.

  • againstthelife  (21.10.08 08:39:35)