formula1 - ilk en iyi tur zamanı

anlayamadığım bir şey var. şimdi yarışı izlemeye başlıyoruz, bir müddet sonra atıyorum "ilk en iyi tur zamanı massa'dan geldi" deniyor. bu ilk en iyi tur zamanının oluşabilmesi için kaç tur atılması gerekiyor? ya da ne olması gerekiyor?

soyle yorumlamisimdir. start'tan alirsak bir turun baslangicini yine ayni noktaya geldiginde 1 tur atmis oluyor ve o turu atma zamanlari hesaplandiginda en hizli surdugu tur, en iyi tur zamani oluyor. bu kisisel en iyi tur zamani ya da yaristaki tum yarismacilar arasindaki en iyi tur zamani olarak da soylenebiliyor spikerin istatik vermek istedigi ana gore. :s

  • pyro clustic flow  (20.10.08 23:48:13 ~ 23:49:00)
@bir2uc4bes6, öyle olduğundan emin misiniz? çünkü hatırlayabildiğim kadarıyla bundan 4-5 sene öncesine kadar f1'de sıralama turları ve yarış için iki farklı otomobil kullanılıyordu. sıralama turları için kullanılan otomobil sadece sıralama turlarında kullanılacağından sıralama turları için özel olarak yapılandırılıyordu, çok daha az yakıtla piste çıkıyordu ve dolayısıyla yarışta kullanılan otomobilden çok daha iyi turlar atıyordu. ama yine de yarışlarda bahsettiğim olay ilk turlardan itibaren aynı şekilde gerçekleşiyordu? yanlış mı hatırlıyorum acaba?

  • weeping guitar  (21.10.08 00:04:36)
yamulmuyorsam bir turu en hızlı atan en iyi tur zamanını yapmış oluyor yani 1 tur atılsa bile olabilir

  • mutlu muyuz vincent  (21.10.08 00:17:13)
formula1.about.com
bu data her tur icin kaydediliyor. yukardaki linkte resimli anlatimi var.

  • pyro clustic flow  (21.10.08 00:32:01)
sıralama turlarıyla olayın alakası yok. direk o anda yarış içerisindeki en iyi tur zamanından bahsediyor. genelde zaten ilk başta sıralama turlarından en az bir 5. sn fazladır mesala yapılan skor ama yinede en iyi tur zamanı diye söz ederler. sonra gelişir bu süre.

  • blackidom  (21.10.08 00:54:54)
Best Lap de denilen şey o yarış için geçerlidir, sıralamaları kapsamaz. Ayrıca track record da denilen pist rekoru ile karıştırmamak gerekir, sadece o yarış içindir. Aracın benzin yükünün hafiflemesi, pistin ve lastiklerin ısınması sonucu genelde pite girmeden bir kaç tur önce atılabilir ama pilotun yakınında takipçi yoktur risk almak istemez hata yapmamak için kasmaz o zaman best lap de atmaz. Yani yarışı birinci bitirenle best lap sahibi çoğu zaman farklı kişiler de olabilir zira istatistiki bilgi dışında bir değeri yoktur bunun...

  • crown  (21.10.08 09:52:12)