Mitoloji+ardina bakinca tasa donusmek

kaciyorlardi. arkasina bakan tas oluyordu. uff neydi ki bu?

yere batan'daki hikaye bu sanırsam. medusa.

  • blackdog  (20.10.08 20:57:10)
medusa'nın yüzünü gören taşa dönüşür efsaneye göre

  • goodbyecruelworld  (20.10.08 20:59:38)
medusa degil..
dini bir sey de olabilir, musluman olmadigim icin kacirmis olabilirim orayi.

birtakim insan kaciyor bir yerden, geriye donup bakmamalari gerekiyor cunku geriye bakan taşlaşıyor.
  • kayranin kedisi  (20.10.08 21:00:17)
sodom ve gomorrah kentleri içindekilerle beraber telef olurken, lut ve inananları (ailesi vs) uzaklasıyorlar. sanırım lut un karısı dayanamayıp arkasına bakıyor ve taşlaşıyor

  • patricia teyze  (20.10.08 21:03:23 ~ 21:04:13)
cevap yazan herkeşlere teşekkür ederim. aradığım şey patricia teyze'nin anlattigi sey.

  • kayranin kedisi  (20.10.08 21:08:12)
tamam da bu mitoloji'ye girmiyor.

  • goodbyecruelworld  (20.10.08 21:08:31)
Lut'un karisi tuza donusuyor, tasa degil...

edit: gerci tuzdan heykel oluyor yani, taslasmis tuz gibi birsey

"pillar of salt"
  • ermanen  (20.10.08 21:14:09 ~ 21:18:30)
tdk'na gore;

mitoloji:
Bir ulusa, bir dine, özellikle Yunan, Latin uygarlığına ait mitlerin, efsanelerin bütünü.

mit:
Geleneksel olarak yayılan veya toplumun hayal gücü etkisiyle biçim değiştiren alegorik bir anlatımı olan halk hikâyesi, mitos.
  • kayranin kedisi  (20.10.08 21:14:31)
mitolojik bir olay değil bu.

  • goodbyecruelworld  (20.10.08 21:23:52)
bu nasil bir kaostur :))

  • kayranin kedisi  (20.10.08 21:25:18)
Mitolojide bahsettiğiniz hikaye,Orfeo ve Euridice'dir. Operası bile var bir sürü en ünlüsü Gluck'un sanırım "orfeo ed euridice":)

  • she runs away  (20.10.08 21:26:08 ~ 21:29:37)
bana gidip hadesin elinden liriyle sevgilisini kurtaran orpheusu anımsattı

orpheus ile Eurydike diye aratırsan bulursan

arkasına bakmaması gerekiyordu şüphey düşüp bakar daş olur

bence aradığın hikaye budur
bir bak
  • demlikposet  (20.10.08 21:27:11)
Orpheus ve Eurydike mitolojisinde oyle birsey olmuyordu ki.. Orpheus, Eurydike'yi Oluler Dunyasin'dan kurtariyor ve tam Yasayanlar Dunyasi'na cikarken Orpheus arkasina bakiyor ve Eurydike, Oluler Dunyasina dusuyor tekrardan.. Ama farkli anlatilan bir hikaye mi var bilmiyorum dogrusu boyle benim bildigim

Orpheus'un muzigi taslari oynatabiliyordu, tasla alakali olan sey bu var benim bildigim...
  • ermanen  (20.10.08 21:52:10)
İsrail - Ölüdeniz civarında bi yerde şöyle bir doğa şekli var
www.kids-teens.org
o soldaki şekil bazı yorumlara göre Lut'un karısıdır.
  • ezeriko  (21.10.08 12:56:09)