Otomatik arabanın eksileri

neler panpalar ? bozulduğu zaman filan fiyat mı artıyor ? çabuk mu bozuluyor ? karda yağmurda çalışmıyo mu ?

bence tek eksigi fazla yakmasi. ozellikle sehir icinde.

bunun disinda bir de bozulma riski daha fazla var ama bu biraz markanin teknolojisiyle alakali. zamaninda opel astra hachbackte cok problem yasamisken honda cr-v'de hic problem yasamiyorum.

bunlar disinda *kendi adima* bir eksisi oldugunu dusunmuyorum.
  • entrapmen  (04.07.12 01:11:38)
- doğru düzgün kullanırsan bozulmaz. ama garrççç gurçççç acayip fantaziler yaparak kullanırsan alırsın eline şanzımanı.
- mazda 323 HB yıllarca 0 şanzıman arızasıyla görevini tamamladı. şimdi de VW Golf 4 yıldır yine şanzıman arızasız görevini yapmakta ki envai çeşit arabada fites opsiyonu var. oyuncak gibin.
- Yakıt tüketimi biraz sıkıntılıdır o yüzden mümkünse Dizel + otomatik almak makbüldür eğer araba kullanacaksanız.
- sol ayak fetişin yoksa yine otomatik vites candır.
- bir de kalkışlarda pedala abanmamak gerek. yumuşak yumuşak!
- gaz pedalına köküne kadar basarsan araç bir fites küçültüp ani hızlanmaya başlar D konumundayken bu da yakıt tüketimine giriş yapar mesela. o yüzden pedal hassasiyetine ve vites geçişlerine ve araç tepkilerine alışmanız gerek.

PRNDS >12342534905834905839058930485
  • skywalkeremre  (04.07.12 01:16:34 ~ 01:20:02)
want2die bu bakimdan hakli aslinda lakin yine de duz vitese gore bence fark var. tamamen ayni araclari otomatik ve duz diye kullanmadigimdan birebir oyledir demiyorum ama benim gordugum oyle.

genelde insanlar otomatik vitesli aracta kalkis aninda fazla abaniyor. yuksek devir gitmeye kalkiyor. en basitinden 2. el aldigimiz aracta 5 bin km'de ortalama 13,9 mu ne yakmisti kadin. benim ortalamam 20 binde 10,x.
  • entrapmen  (04.07.12 01:17:23)
çok yakma durumu vites/şanzımanın modeline bağlı biraz da. yepisyeni modellerin düz vitesten daha ekonomik olduklarını söylerler.

çabuk bozulur diye genelleme yapılamaz bence ama bozuldu mu masrafı yüksek olabiliyor evet.
  • natnan  (04.07.12 01:19:52)
çok basit olacak ama yolda kaldığın zaman vitesi 2'ye alıp vurdurarak çalıştırma şansın yoktur otomatikte.

  • bilmemkacincinick  (04.07.12 01:27:06)
vites eksik kanka otomatik arabada. hehe. vurmayın.

  • LORDS  (04.07.12 01:31:31 ~ 01:33:23)
olası bir arızada servis müdahale edemiyor, yani şöyle normal şanzımanlı bir aracı tamir edebilirlerken, otomatik şanzımanı açamıyolar bile.en azdından hyundai(atmaş plazada) çalışan arkadaşlarım fln böyle diyor.dolayısıyla tamir fiatı daha yüksek

  • killerbee  (04.07.12 01:46:43 ~ 01:47:35)
8-9 yıldır otomatik 98 forester kullanıyoruz, kazada falan dağılması dışında bir şanzıman arızası yaşamadık. hatta 50yle giderken p'ye takılmışlığı bile var sorunsuz çalışmaya devam etti.

  • yuto  (04.07.12 02:31:27)
drift yapamıyorsun pampa

  • kta  (04.07.12 03:11:51)
valla ben sana gavurdan ornek vereyim artik kimse otomatik vites ve navigasyon olmayan araba almiyor. yani simdi alsan bile ileride satarken sorun olur, tabi ben az oz taraftariyim bunu da belirteyim.

  • mavicorap  (04.07.12 18:31:38)