[ taşınabilir evler ] ben burda yaşarım hacı

efenim bi okul projesi kapsamında tasınabilir barınma üzerine arastırma yapmam gerekiyor.
tasınabilir derken illaa karavan olması gerekmiyor tabii,misal living box denen olay da olur.prefabrike yaşam üniteleri seklinde gecen,daha ufak boyutlara indirilip tırlarla vslerle tasınabilen birimler. (resimlere bakınız)
şimdi böyle bi yaşam sekli ne kadar cekici sizin için? tercih eder misinizi? ederseniz neden? etmezseniz neden? bi profil olusturmam gerekiyor kullanıcılarla ilgili.

not: para mühim değil,abi ben nasıl tasıcam bunu demeye gerek yok,gemi olur tır olur bi şekilde tasırız.tanıdık nakliyeci var diye düşünün misal:P

tsk pls.

şimdi düşündümde ben burda yaşarım hacı.ama tabi senin de belirttiğin gibi para sorunu olmaması lazım yoksa zaten uzun zamandır düşünürüm düşelim yollara yollara diye ama para işi gözümü korkutur hep ki zaten parasızlığı da göze alıp kendimi gezginliğe versem bu tarz koca tırlarla taşınabilen şeylere bile gerek yok bi karavan yada bi enduro motor+çadır iş görür.kısaca ben bunlarda yaşarım fazla bi sosyal olayım merakım yoktur kışları ara tatilde memlekete gider(divriği)(ortalama ısı -15 civarı) 2hafta takılırım yazları çadır işini severim bi de böyle bir şey olsa daha da mobilize hale gelinebilir ama bir çok şeyden de vaz geçmek lazım ki o da bunu yaşam tarzı olarak seçen kişileri epey azaltır.neyse çok dağıttım mali durum uygun olursa ben bunda yaşarım hacım

  • elanesse  (19.10.08 17:36:45 ~ 17:37:05)
www.livingbox.it 'dan şu Zenkov Oleg'in tırlı projesinin iç fotolarına da ulaştım.

Bu tırlı proje için konuşursak: Bir tatil köyünde veya bir yazlıkta bu tarz bir evde 1 ya da 2 kişi -belli bir süre- kalmak keyifli olabilir.

Ama sürekli yaşanan bir yer için, bu ilgili tırlı model biraz fazla "dar" gözüküyor. Hoş büyük camlar/aydınlatma azıcık bunu çözebilir ama bir süre sonra "dar"al gelebilir... Artı, herhalde tır-projesi çocuklu bir aile için önerilen bir şey değil sanırım.

Ayrıca, bu tırlıda yaşıyor olsaydım dahi; büyük ihtimalle bir kez kurar sonra da toplanıp gitmeye üşenirdim :) Ama afet gelebilecek bir yerdeyimdir (sel vs) ve o durumda evimi "kaplumbağa gibi" toplayıp gitmek süper olabilirdi...

Ek olarak, dediğim gibi tır güzel ama yanına koyduğunuz vosvoslu proje bana fazla futuristik geldi.

Ve son olarak; günlük yaşamda ihtiyaç duyulan temel konforu sağladıktan sonra ve de görece sağlamsa, afet sonrası kullanım alanı da bulabilir bu tarz projeler. Prefabrik konut yapaılacağına (ne kadar sürüyor bilmiyorum), hazır evi oraya taşımak da hızlı bir çözüm olabilir.

~
Bu tırlı projeye de sanırım prefabrik deniyormuş? Cehalet :)
Öyleyse benim kastım; daha uzun süren bir kurulum/montaj gerektirenden daha iyi bu hızlı(?) kurulabilen ve mobil olan tırımsı...
  • silhouette  (19.10.08 17:42:47 ~ 18:12:44)
bahsettiğiniz proje benim en büyük hayalimdir. aidiyet duygusu yoksunluğundan hep böyle yaşamak istemişimdir. şöyle sağlamından bir motokaravanım olsa. ölene kadar gezsem dünyayı. parasızlığın ta...

  • insanimsi  (19.10.08 20:25:10)
farklı bir kullanıcı profili oluşturması açısından bunu özellikle sürekli değil geçici yaşamam gereken bir alan için düşündüğümü belirtmek isterim. daha açık ve net belirtmem gerekirse, bir arkeolojik kazı ekibinin üyesiyim ve kazı evine ihtiyacımız var. her yaz iki ayımız şehir dışında dağ başında bir yerde geçiyor. kazı evi için uygun arsamız var fakat arkeolojik sit alanı olması nedeniyle temel kazmak istemediğimiz bir yerde ve burası için bu tarz prefabrik çalışma ve barınma üniteleri çok uygun. depo, çalışma odası, yatakhane, mutfak ve banyo gibi ayrı prefabrik ünitelere ihtiyacımız var. kazı projesi bittiğinde kolaylıkla başka yere taşınabilmesi ya da ekip genişlediğinde ek ünitelerin kolaylıkla eklenebilmesi bizim için tercih nedeni.

  • zen spider  (19.10.08 22:25:27)