excel ve xml/text import sorusu

elimde 2007'den itibaren 'saniye dakika saat gün ay yıl' formatında kaydedilmiş veriler var. bir program aracılığı ile elde ettim o verileri, programda her şey doğru görünüyor, fakat txt'e export ettğimde sadece:

gibi sıralanabilecek, fakat tarih olarak bir anlam ifade etmeyen bir sayı görüyorum.

serinin ilk 'saniye dakika saat gün ay yıl'ını biliyorum, sonuncusunu da biliyorum. öyle bir fonksiyon kullanayım ki, serinin ilk değerini vereyim, son değerini vereyim, bu aradaki manasız sayıları normal tarih saat formatına dönüştüreyim.

mümkün müdür böyle bir şey?

tarih olarak anlam ifade etmeyen demişsiniz. bana bu değerler 1 ocak 1970, 0 olarak baz alınmış(unix time) bir saniye değeri gibi geldi. hesaplayınca da zaten 2007 yılına ait bir değer çıkıyor bunlardan. kısacası, bu değerleri gün, ay, yıl, dakika ve saniye formatına dönüştürüp üzerine 1 ocak 1970 00:00 eklerseniz, gerçek değere ulaşırsınız. ama artık yıl olayını da hesaba katmak lazım.

  • milistroke  (02.07.12 02:34:33)
Evet, bence de o tarz bir 'standart' değeri var fakat excel'den cell format'ı date time'a ayarlayınca hücreye sığmayacak kadar büyük bir sayı çıkıyor ortaya, saçmalıyor alet. nasıl çevirirz ki bunu?

  • roket adam  (02.07.12 02:35:57)
excel unuttum o konuda yardımcı olamayacağım. java veya c# biliyorsanız onları kullanabilirsiniz. bu işi yapacak yüksek seviyeli methodlar vardır diye tahmin ediyorum.

ya da

www.onlineconversion.com
  • milistroke  (02.07.12 02:39:17)
bu arada unix time ve windows time farklı şeylermiş sanırsam. bence siz sağlama yapmadan emin olmayın çevirdiğiniz değerin doğru olduguna.

  • milistroke  (02.07.12 02:44:01)
Tamamdır, Unix Time ile yapılıyor evet, excel fonksiyonu kullandım çevrim için:

=A1/(60*60*24)+"1/1/1970"
  • roket adam  (02.07.12 02:50:31)
A1/(60*60*24) işlemi sonrası küsüratı atmadan hesaplıyorsa helal olsun excel'e.

  • milistroke  (02.07.12 02:56:36)
Yaklaşık değer lazım bana, çok hassasiyet gerekli değil. Zaten araya artık yıl falan da giriyo, hani hassasiyet bayaa sıçıyo belli bi noktadan sonra da, mühim değil yani :)

  • roket adam  (02.07.12 03:02:00)