asimov vakıf serisi hangi sırayla okunmalı

"vakıf" ve "vakıf ve imparatorluk" kitaplarını aldım...ilk iki kitap bunlar diye düşünüyordum ama "vakıf" kitabının arka kapağında "vakıf dizimizin ikinci kitabı" diyor, öyleyse birinci kitap hangisi? hangi sırayla okuyacağız bu kitapları?

  • demcan  (01.07.12 09:33:02)
  • ex902  (01.07.12 09:35:49)
1. Vakıf
2. Vakıf ve İmparatorluk
3. İkinci Vakıf
4. Vakıf'ın Sınırı
5. Vakıf ve Dünya
6. Vakıf Kurulurken
7. Vakıf İleri

Yazım sırasıdır. İthaki'nin sıralaması sıkıntılı. Zamanında pek çok yerden eleştiri de aldılar bu sıralama sebebiyle. İlk kitap dedikleri Vakıf Kurulurken Vakıf'tan otuz küsur yıl sonra yazılmış. Anlatımı, dili, kurgusu illâ ki değişmiş, gelişmiştir Asimov'un o otuz yılda. Attan inip eşeğe binmek gibi olur o kitabı ilk okursan. Yazım sırasına göre oku müdürüm. Hatta nereden bulduğumu bilmiyorum ama defterimde çok detaylı bir Asimov Okuma Rehberi var. Çelik Mağaralar ile başlıyor. Vakıf'ın ilk dört cildinden sonra Robot Serisi'ne dönüyor, Robot Serisi bittikten sonra Vakıf'ın son üç kitabına geçiyor. Enteresan.
  • Dunedan  (01.07.12 10:20:41 ~ 10:27:58)
dunedan'ın dediği sıra en iyisi bence de.

  • xvyz  (01.07.12 11:45:43)
vakıf'ın sınırı'ndan sonra neyi okuyoruz kesin olarak? yayın sırasına göre olduğu söylenen iki kitap var, vakıf ve dünya mı yoksa vakıf kurulurken mi?

  • dagny taggart  (13.07.12 16:18:32)
@dagny taggart;

hem yazım sırası hem de olay örgüsü bakımından "vakıf'ın sınırı"ndan sonra "vakıf ve dünya" geliyor.
  • demcan  (13.07.12 16:31:10 ~ 16:34:17)
@demcan teşekkürler. bana da öyle geliyordu ama ortalık karman çorman... hayır bir de bu kitabın sonuna kadar deli gibi keyifle okumuşum, şimdi yanlış kitabı okuyunca keyfim bozulacak, bir ton sıkıntı, birtakım küfürler... neyse tekrar teşekkür ederim :)

  • dagny taggart  (13.07.12 16:43:22)