Filtre kahve nasil ismarlanir?

Restoranlarda filtre kahve istedigimde cafe americano geliyor, bir onceki sorum* sonucu bunu anladim. Normal filtre kahve istedigimi en kisa ve anlasilir yoldan nasil anlatabilirim?

---
*www.eksiduyuru.com

garsona french press'de hazırlanmış bir filtre kahve istediğini söyleyebilirsin. Ya da kahveyi french press'le servis yapmasını. Eğer öyle bir servisimiz yok diyorsa normal filtre kahve içme şansın pek yok zaten. Kahve yapımında kullanılan makine linkini vermiş olduğun sorudaki makineden demektir (alttaki resimde olandan)

  • laemar  (17.10.08 10:16:09)
French press de istemiyorum yahu. Bildigin filtre kahve istiyorum. Yok mu artik hicbir yerde?

  • wpi  (17.10.08 10:46:15)
starbucks'a gidip günün kahvesi diyebilirsiniz? ya da herhangi bir kahve dükkanında "house blend" neyse onu ver diyebilirsiniz..

americano istemiyorum diye de belirtin. illa amerikano diyorlarsa suyu az olsun deyin..
  • cardioid  (17.10.08 11:08:58)
Iyi de Starbucks restoran degil ki?

Ben sorunum spesifik olarak *restoranlarda* filtre kahve ismarlayamamak. Filtre kahve olup olmadigini sorunca var diyorlar, sonra americano getiriyorlar. "Americano olmasin" demek ilk anda cozum gibi gozukuyor ama garsonlarin bu filtre/americano farkini bilmesini beklemek mantikli degil.

Merak ettigim filtre kahveden ne anladigimi garsonlara anlatmanin kolay (yani bilinen) bir yolu olup olmadigi.
  • wpi  (17.10.08 11:38:22)
Kahve, kahvecide içilir. neticede restorantlardan aynı çeşitliliği beklemek aşırı iyimserlik olabilir biraz. Ya da aynı kaliteyi beklemek. Ben önce yemek yiyip sonra Gloria Jean's den colombian supremo mu içmeyi tercih ediyorum mesela. kesinlikle restorantta yemekten sonra "çay - kahve var mı" tantanasına girmekten çok daha tatmin edici. tavsiyem öyle yapmanız, yoksa aynı çeşitlilik olmadığı için americanoya talim eder fakat artı taraf olarak yerinizden kalkmamış olursunuz. seçim sizin.

  • teletabi  (17.10.08 12:06:21)
Derdimi anlatmakta zorlaniyorum sanirim. Amacim kahve icmek oldugu zaman iyi kahve, ya da istegime uygun kahve bulabiliyorum. Bu konuda bir sorunum yok.

Restoranlarda kahve ismarliyor oldugum zamanlarda ismarladigimdan farkli kahve getiriyorlar. Hangi tur kahve istedigimi en iyi nasil anlatabilecegimi soruyorum.
  • wpi  (17.10.08 12:58:56)
ben "hazırda filtre kahveniz var mı" diye soruyorum.

sanıyorum "hazırda" kısmı, bunun daha önceden yapılıp bekletilebilen bir şey olduğunu idrak ediyor ve aklına kahve sürahisi geliyor. eğer filtre kahveleri yok ise direkt "americano var" gibi bri cevap veriyorlar.
  • yedek ruh  (17.10.08 13:11:11)
"hazırda filtre kahve" iyiymis @yedek ruh, sag ol. Onu duyunca "tek fincan olarak yapilan degil" demek geldi aklima.

  • wpi  (17.10.08 14:03:27)
ben nezaman filtre kahve desem geliyor. french press olmadan hemde.
yabancılar black coffee diyolar genelde bu gibi durumlarda...

  • la grande  (17.10.08 15:47:16)