[]

Piyano çalanlara nota ile ilgili bir soru

Piyano hiç çalmayı bilmiyorum, ama dinlerken dikkatimi çeken bir şey var böyle bir şeyin adı var mıdır ve notalarda nasıl belirtilir merak ediyorum.

Akor basarken akorun notaları herhalde üst üste konuyordur, çalarken de tüm piyano tuşlarına aynı anda basıyorsunuz. Bazı caz parçalarında kalından inceye veya tersi sırayla basıyorlar, ama notalar arası süre yok gibi, kulağınız ancak anlayabiliyor aynı anda basılmadığını. Şimdi bunu belirtmek için herhalde 1/128lik nota koymuyorlardır, gene akoru olduğu gibi koyuyorlardır, ama bir şekilde böyle çalınması gerektiğini söylemeleri lazım, nasıl oluyor bu iş? Bir adı var mı?

Merak işte.

 
valla gitar tablarında aşağıdan yukarı ya da tam tersi bir ok işareti ile gösteriliyor. Yukarıdan aşağı sırayla çal anlamında. Downstroke ve upstroke diye geçiyor adı.
Elbet piyano için de böyle bir işaret olabilir tabi.

  • hamsiii  (28.06.12 19:17:26 ~ 19:18:05) 
upload.wikimedia.org

boyle bi isaret kullaniliyor piyanoda.
  • gerard  (28.06.12 19:33:08 ~ 19:33:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.