bacak antrenmanı yapayım derken kötürüm oldum, yardım edin!

ağırlık çalışırken sürekli atladığım bir kısımdı bacaklar.. çünkü öyle bir baldırım, bileğim var ki değil 75, 375 kilo olsam da sırıtmayacakmış gibi duruyorlar. ama içim rahat etmiyordu hiç, hakkıyla çalışmadığımı düşünüyordum. ayda bir iki squat mukuat yapıyordum yine.

geçen sonbahardan beri elime ağırlık almamıştım iki hafta öncesine kadar. "bu kadar tembellik yeter, artık ortada bahane edeceğin okuldur, finaldir, ot bok da yok.. çalış ulan köpek!" dedim kendi kendime. yaklaşık beş kiloluk bir fazlam olsa da eskiye göre, baktım öyle gözle görülür bir hamlamam yok. bunun gazıyla, bacak çalışmazsam istediğim şekilde verimli olmayacağını bildiğimden antrenmanların, gittim bir program belirledim kendi kendime..

görünürde basit bir programdı, çalıştığım kilolar da düşüktü aslında.. hep o koduğumun lunge'ı yüzünden başıma geldi bunlar.. biliyorum. şuydu program merak edenler için:

4 * 12 dumbbell lunge
3 * 12 dumbbell step up
4 * 12 dumbbell squat
4 * 12 ball leg curl

ilk üç hareketin üçünü de 7,5 kiloluk dambıllarla yaptım. bu kadar kasmaması gerekirdi aslında. antrenman bitti.. ertesi günden bugüne kadar iki gün geçti. bacağımın önü, arkası, sağı, solu, çaprazı ve kıç loblarım saatlerce dayak yemiş gibi acıyor. öyle tatlı bir antrenman sonrası ağrısından bahsetmiyorum. yürürken farklı acıyor, oturunca farklı, yatınca daha bi' farklı..

bir daha bu tarz bir ızdırap çekmemek için nasıl bir bacak çalışması yapmalıyım sizce? bir de hiçbir ağrı kesici işe yaramadı, var mı tavsiye edeceğiniz mega etkili bir tane?

ağrı kesici içme, kas gevşetici iç. rantudil iyidir mesela.

  • nutella yerken sandalyeden dusup geldim  (27.06.12 20:27:26)
bende 4-5 gün kadar sürmüştü bu tarz bi ağrı. Programımı değiştirdikten sonra olmuştu. Bikaç güne geçer, iyi ısınıp esnetmek lazım antrenmandan önce ve sonra.
Soğuk duş da iyi gelir.

  • yanik  (27.06.12 20:37:36 ~ 20:38:29)
Esneme ve ısınma hareketlerini atlama, bacak çalışmadan önce birmiktar yürü ardından da bir miktar yavaş koş. Bu hareketleri önce vucut ağılığınla bir süre yaparak kendini alıştır, sonra dambıl kullanırsın. Ağrıların devam ederse sana doktor yolu gözükebilir.
Bisiklet bacaklarını çok güçlendirir tavsiye ederim.

  • commander64  (27.06.12 20:44:25)
Başlangıçta olur. Üstüne git, zamanla geçer. Bacağı da ihmal etme asla.

  • arnold schwarzeneger  (27.06.12 21:34:11)