bir araba ağır ise virajlarda savrulması daha zor diyebilir miyiz?

soru başlıkta.

diyebiliriz

  • Bodyguard-cBs  (27.06.12 19:45:25)
Diyemeyiz.

  • aiclia  (27.06.12 19:46:46)
bence diyemeyiz. yol tutuşu ayrı bir şey. göt kadar araba yere resmen yapışırken, kamyon deli gibi savrulabilir. arabaya göre.

  • der meister  (27.06.12 19:48:14)
kmg>mv2/r

olacağından araba ağırsa savrulması daha zordur diyebiliriz.
  • vive la vie  (27.06.12 19:50:00)
diyebiliriz.

  • baldur2  (27.06.12 19:51:44)
diyemeyiz. tek faktör o değil yani.
ama buzlu yolda ağır araç daha çok kayar ve hızlanması daha yavaştır.

  • ermanen  (27.06.12 19:51:59 ~ 20:02:05)
dolaylı olarak evet.

mesela;
-ağırlık merkezi
-araç genişliği

bunlar da etkiler.
  • heritage  (27.06.12 19:52:37)
diyemeyiz. herhangi bir cip mercedes e 200ten daha agirdir emmeee daha çok savrulur. en azından tek kriter değildir.

  • ground  (27.06.12 20:08:07)
dingil uzunluğu da etkili. ağır ama dar bir araç savrulur.

  • ykyt  (27.06.12 20:08:24)
4 tekerleğin yere toplam temas ettiği yüzey alanı ve kullandığın tekerleğin sürtünme katsayısı
Arabanın ve arabanın ağırlık merkezinin yerden yüksekliği
tekerleklerin kanber,kaster v.b. açıları
Ön arka çekiş gibi özellikler sonucu değiştirebilir.
  • commander64  (27.06.12 20:49:03)
ağırlık arttığı için sürtünme kuvveti artar bu nedenle aynı hızda aynı özelliklerde daha hafif araca göre savrulması daha zordur.

  • mtrsykl  (27.06.12 21:02:58)
kütlenin hiç ama hiçbir etkisi yoktur...
Hemde hiiiiç yoktur..

  • basond  (27.06.12 21:03:43)
Agirlik merkezine gore dengesi olusur aracin. Benim golfle girdigim
Viraja range roverla veya herhangi bi dort carpi dort ile giremeyebilirsin mesela. Araba direkt keser tekerleri ve takla atar

  • skywalkeremre  (27.06.12 21:17:32)
Diyemeyiz tabi ki. Spor arabalar olabildigince hafif yapilir ve yol tutuslari normal arabalardan kat be kat fazladir. Misal F1 araclari 600kg civarindayken (normal araclar 1.5 ton civarinda) yol tutuslari normal bir aracin 4 kati civarindadir. Yani bizim 50km/h ile donebildigimiz viraji adam 200km/h ile donebiliyor ve arabasi 1/3 agirlikta.

Zaten yol tutus formuluyle de ispatlanmis bilimsel olarak daha onceki cevaplarda.
  • crown  (27.06.12 23:05:45)
Yani; çok istiyorsan deriz tabii, seni mi kıracağız da; arabanın ağırlığıyla savrulması arasında pek bi' alâka yok.

  • Dunedan  (27.06.12 23:11:01)
Tam tersidir, ağır arabayı virajda tutmak için daha fazla mekanik tutuş gerekir.

Örneğin aynı lastiklerle, 900 kiloluk bir araç, 1500 kiloluk bir araçtan çok daha hızlı şekilde viraj alabilir. Virajlarda tutuşu bozan şey lastiğe binen yatay kuuvettir, bu kuvvet de arabanın ağırlığı arttıkça, ağırlığın yere basma kuvvetini arttirdigindan daha fazla artar.

Araba ağırlaştıkça tutuş artsaydı, ağır arabaların daha dar lastikleri olurdu.
  • skatheist  (28.06.12 02:31:39)