shakespeare'in hamlet'inden bir soru

Merhabalar,
Shakespeare'in Hamlet'inden Polonius'un şu pasajında:

"This above all: to thine own self be true,
And it must follow, as the night the day,
Thou canst not then be false to any man.
Farewell, my blessing season this in thee"

ilk cümledeki "to thine own self be true" kısmını çevirmen Türkçe'ye doğrudan "kendine karşı dürüst ol" diye mi çevirmiş acep? Elinin altında Türkçe çevirisi olan varsa bir bakabilirse nasıl makbule geçer. (Paris'e gitmekte olan oğlu Laertes'e verdiği son tavsiye bu; hani yerini bulması kolay olursa diye not düşeyim dedim.)

Sahne-Perde verebilir misin müdürüm? Can Yücel çevirisi var, epey de bakındım fakat denk getiremedim. Ki çok olmuş okuyalı...

  • Dunedan  (27.06.12 13:57:49)
İngilizcesinde Act I, Scene 3 diye geçiyor. Ardından da "Elsinore. Polonius'un evinde bir oda" yazılmış.
Satırlar da yazılıysa eğer, 565 yazıyor İngilizce metinde (gerçi şimdi internetten baktım, başka bir yer 78-80 demiş satırlara.)

  • idyl  (27.06.12 14:09:28 ~ 14:10:15)
Of of of, ne kadar zaman geçmiş; ben unutmuşum bunu. Kusura bakma dostum. Lâzım mı hâlâ?

  • Dunedan  (06.07.12 10:26:32)
Yok yok lazım değil:) Kitapçıya gidip İş Bankası ve Cem Yayınları çevirilerine baktım. Can Yücel'in nasıl çevirdiğini bulabilsem güzel olurdu, ama çeviriyi teslim ettim zaten çoktan. Teşekkürler:)

  • idyl  (06.07.12 17:16:15)