[]

işe iade davası

bizim şirkette bir arkadaş vardı. adamın performansından memnun değildiler. sürekli toplantılar yaparak işleyişi düzeltmeye çalışıyoduk falan.. neyse sonunda baktılar olmayacak, adamı işten çıkardılar. toplam 8 ay çalışmış oldu.

şimdi bu arkadaş işe iade davası açmış şirkete. bizim patronlar da benden bu adamın yaptığı usulsüzlükleri tespit etmemi ve mahkemede delil olarak sunmamı istiyorlar. yalancı şahitlik değil de, adamın açığını bulup tazminat almasını önlemeye çalışıcam yani.
ben bu durumdan rahatsızım. böyle bir şeye bulaşmak istemiyorum.

ama bir yandan da adama kızıyorum. bunu alışkanlık haline getirmiş. daha önceki iş yerlerine de dava açmış. bilmem kaç milyar para kaldırmış. bizim şirkette de kendinden memnun olmadıklarını bildiği halde ne bunu düzeltmeye çalıştı, ne de kendi çıktı. "kovsunlar beni" diye bekledi resmen. kısacası bu tazminatın hakkı olduğuna inanmıyorum.

ama yine de bu işlere karışmak istemiyorum.

ne yapayım dostlar?

 
durum zor gibi. önemli olan hak ve iş ahlakını göz önüne alman. o senin işin ise yapacaksın. yapmalısın. diğer insanları keriz yerine koyamazsın. ben olsam, tüm açıklarını güzel bir rapor halinde sunardım. gözlem yeteneğin iyidir diye seni seçtiklerini düşünüyorum fakat bu tarz işlerde sakın hislerinle karar verme, delil bul yoksa vicdan azabı çekersin.


  • t3hn0  (26.06.12 11:40:37) 
burada anlattığın şeyi bile mahkemede tanıklık ederek anlatsan yeter senin hesabına. madem bu işi meslek haline getirmiş bu lavuk sen de ona vur. işten çıkarmanın geçerli olduğuna dair kanıt olmalı. işçinin performansının yetersizliğine ait delil olmalı. bu da yargıtay kararlarına göre 1 uyarı veya 1 performans ölçümünden sonra belli olacak iş değil. 8 ay boyunca sürekli uyardığınıza göre, sürekli böyle devam ettiğine göre bu yazılı uyarılar veya tanık ifadeleri mahkemede lehinize olacaktır. yalnız işe iade davaları yüzde 90 işveren aleyhine sonuçlanır.


  • pomolilik  (26.06.12 11:41:25) 
yalnızca doğruları anlat. işveren ne der diye düşünme. o adamın da haklı olduğu noktalar varsa söyle. bir kavgada yüzde yüz haklı yoktur. ama şahitlik etmek istemiyorsan etme. özel sektör ahlaksızdır unutma.


  • santiago nasar  (26.06.12 11:45:04) 
doğru olduğuna inandığın şeyi yap panpa. o işe karışma bu işe karışma niye yaşıyoz lan biz? hem sen ne yaparsan yap karar yüce türk adaletinin.


  • tuvalet kaşığı  (26.06.12 11:53:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.