toplama bilgisayar

selamlar. uzun zamandır uzak olduğum piyasa ben yokken yine almış başını gitmiş. eksen bilgisayar'a gidip bi sistem kurdum ama henüz almadım. bi de sizin fikrinizi alayım diyorum, canavar bi oyun bilgisayarı olur mu bundan, bi sıkıntı yaşar mıyım? bana süper gözüküyo şu an ama dediğim gibi epey bilgisiz olduğum bi alan.

şuraya paste ettim:
paste.ubuntu.com

16 gb ramı napıcaksın boşver yaw.

  • saiko  (24.06.12 19:54:39)
2500 liralık bilgisayar alıyorsun. daha bir de canavar mı değil mi diye mi soruyorsun? bu canavar olmayacaksa ne olacak?

  • alieyi  (24.06.12 19:59:34)
yok yani belki içinden x parçasını şu şu sebeple tavsiye etmiyorum, onu değiştir y yap diyecek biri çıkar diye dedim esasında. uzun vadeli düşünüyorum bilgisayar aldığımda parayı basıp 3 yıl 4 yıl yüksek performansla kullanmak istiyorum amacım o.

  • sleth  (24.06.12 20:01:58)
uzun vadeli düşünüyorsan:

lga2011 platformunu düşün o amd işlemciler sınıfta kaldı, 16 gb ram 10 senede anca kullanılabilir hale gelir diyorum ben, eğer workstation ya da server değilse.
  • saiko  (24.06.12 20:04:38)
inventus'a da bakılabilir bu arada.

  • sanal uyku  (24.06.12 20:05:09)
sallama sallama he, pazardan ram alıyor sanki hey allahım sabır ver sen.

o ramı hiç bi zaman kullanmayacaksın, ha lga 2011 olsa takarsın 4 kanallı ram olur o ayrı, ama 16 gb almanın şu an hiç bi manası yok çok olduğu zaman performansı artırmıyor bu meret. iş olsun diye alıyor millet işte.
  • saiko  (24.06.12 20:10:07)
amd bana hiç bir zaman güven vermemiştir. intel i7 candır.

  • alieyi  (24.06.12 20:12:22)
güncelleme: işlemciyi intel i7-3770k 3.5 ghz lga1155 yapmaya karar verdim. ram konusunda daha önceden ağzım yanmıştı o yüzden işime yaramasa bile bu sefer ona abanayım dedim.

  • sleth  (24.06.12 20:18:06)
Bütçenizi bilmiyorum ama 'oyun canavarı pc'' yapacak olsam şu sıralar bu parçaları alırdım:

INTEL Core i5-3570K İşlemci
ASUS Maximus V GENE Z77 Anakart
CORSAIR Vengeance 16 GB Dual KIT (4x4 GB) DDR3 1600 MHz CL9 Ram
SEAGATE 1TB SV35 Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm NCQ Hard Disk
SANDISK 120GB Extreme SATA 3.0 SSD
Nvidia GTX670
AEROCOOL 6TH Element Siyah/Kırmızı Oyuncu Kasası
SEASONIC SEA-M12II serisi en az 600w PSU
BENQ 24" RL2450H LED OYUN MONİTÖRÜ

Daha fazlası i7 ler vs render vb uygulamalar yapılmayacaksa fazla. Oyun için böyle bi pc uçurur :)
  • buzbebek  (24.06.12 21:15:47)
Buzbebek'in onerdigi sistem gayet guzel, yalnizca ben de 16 gb ram in gereksiz oldugunu dusunuyorum. İstiyorsaniz gorev yoneticisinden kullanilan ram miktarlarini takip edebilir, 8 gb i bile kullanmanin ne kadar zor oldugunu gorebilirsiniz.

Senin topladiginda ise islemciyi zaten degistirdim demissin. Amd konusunda israrciysan phenom ii x4 965 onerecektim. Onun disinda sahsi fikrime gore 7870 fiyatini hic haketmeyen bir kart. 7850 f/p olarak cok daha iyi olmasinin yaninda istendigi takdirde overclock ile 7870 olarak da kullanilabilir. Yok illa param cok diyosan en iyi secim gtx 670 olacaktir.
  • sAINT  (25.06.12 02:03:32)