AMD İşlemci İçin Soğutucu

Yenilmez Galya'nın üstün IT elemanları!

Yardımınız gerekiyor.. Bundan 1.5 sene kadar önce bir bilgisayar topladım..
Canavar gibi kendisi sağolsun, hala her oyunu çalıştırıyor.
Ancak işlemci fanı sapıtmaya başladı. Havalar ısındı, cpu idle durumda 46 derece ve sanki süpürge makinası çalışıyor gibi odada..

Hemen tavsiyelerinize göre gidip olabilecek en sessiz ve iyi soğutacak fan'ı alıp takmam lazım. Yoksa ele alıcam aleti diye korkuyorum.. ( En olmadı sese sinirlenip ben vurucam tekmeyi bir gün)

Anakart:
Gigabyte : GA-870A-UD3
www.gigabyte.com.tr

İşlemci: HexaCore AMD Phenom II X6 1055T, 3070 MHz (16.5 x 186)

Şöylede bir soğutucu buldum : www.teknobiyotik.com

Ama nasıl takarım veya gerçekten sessiz midir emin olamadım..

Tüm fikirlere açığım!

Teşekkürler,
Saygılar, sevgiler..

bütçe ne onu de sen.

yoksa git noctua nhd 14 al diyeceğim.
  • saiko  (24.06.12 13:59:54)
@saiko: Çok büyük bir noktayı atlamışım.. Bütçe 150 liraya kadar çıkabilir..
Tabii çıkabilir diye o fiyatta olması gerekmiyor :)

  • quaker  (24.06.12 14:01:51 ~ 14:03:02)
valla o soğutucu ile fan takmasan da olur.

  • saiko  (24.06.12 14:03:39)
sunbeam oldukça iyi okuduğum kadarıyla, 12cm fanlar sessiz çalışır daha ufak çaplı fanlara göre. zaten phenom serisinin orijinal fanları çok şikayet aldı sesli çalışmasıyla alakalı olarak.

takma işi kolay, internette anlatan videolar mevcut zaten. en çok dikkat etmeniz gereken şey ilk fanı çıkarırken termal macun kurumuş olacak ve fanı çıkarırken işlemcinin de gelmesi muhtemel. o durumda işlemcinin pinlerine zarar vermeden ayırmak zorundasınız. sonrası kolay, işlemcinin üstündeki eski termal macunu temizleyip bu fanla birlikte gelen macunu çok ince bir tabaka olacak şekilde yayıp üstüne fanı monte edeceksiniz, sonra da speedfan kurup sıcaklıkları gözlemleyeceksiniz.
  • montreal  (24.06.12 14:10:01 ~ 14:12:02)
@montreal : O zaman sunbeam iyi bir tercih olacak.
Ses konusunda ne durumda onu merak ediyorum. Stock fandan daha mı iyidir acaba?

  • quaker  (24.06.12 14:12:35)
çok daha iyi olduğuna eminim.

  • montreal  (24.06.12 14:15:38)
Tamamdır.. Kararımı verdim o zaman :)
Vereyim siparişi gelsin, yorumlarımı yazarım buraya..
Çok teşekkürler ikinizede..
  • quaker  (24.06.12 14:16:32)
Ek bir sorum olacak..
Kasam şu alet:
www.kuatkoshop.com

Genişlik derinlik bazında sorun yaşarım gibi geliyor sunbeam ile ama emin olamadım.
Ram slotları vs içinde bir şüphe var içimde..
  • quaker  (24.06.12 14:43:11)