bankanın havaleye bloke koyması

iyi akşamlar.
fındıkzadede arkadasımın başına gelmiş aynen anlatıyorum.

garanti bankasıyla çalışıyorum

orta yaşlarda bir çift hesaplarından para çekmek istiyorlar sanıyorum günlük para çekme limiti doldugu için arkadaşımdan yardım istiyorlar.hesaba 707 lira para gönderiyorlar.fakat para hesaba geçmiyor.10-15 dakika bekliyorlar ama hesapta hala havale görünmüyor.onlarda durumlarının acil oldugunu gitmeleri gerektiğini söylüyorlar arkadaşta elinde ilk havale işlemini yaptıkları makbuzu alıyor ve kendi cebinden 707 lira veriyor.işin kötü tarafı kart ve hesap bana ait bende o saatlerde uyudugum için bişey yapamadım.hesabıma baktım 707 liralık havale geldiği yazıyor bakiyemde olması gerektiği gibi fakat kullanılabilir bakiyem 707 lira eksik.
ben bu gün bankayla görüştüm ve havalenin aidat olarak gönderildiğini ve göndren onayı almadan paranın blokesini kaldıramayacagını söyledi.şimdi gelelim sorulara
1-ne yapmam gerek çünkü o kişilere ulaşma imkanım yok?
2-parayı gönderen şahsın onay vermemesi durumunda o parayı geri alabilir mi hesabına ? yani bir dolandırıcılık durumu var mı sizce ? gerçek kişi ve isimler göründüğü için ihtimal vermiyorum ama insan düşünmeden edemiyor
3-yarın havaleyi gönderen kişinin işlem makbuzuyla bankaya gitsem bir işe yarar mı ?
4-arkadaşıma böyle bir gol yediği için ne ceza keseyim :)
kendisi yabancı ve hesap kartı olmadığı için benim kartımı kullanıyor

direk dolandırıcılık soğuk su i. yada suç duyurusunda bulun

  • mr fusion  (20.06.12 23:47:16)
neymiş para çekeceklermiş, hastanelere yakın insanda acil iş durumu izlenimi veriyor. yalan on dakika bekliyorlar ki güven kazansınlar sonra yok acil işimiz var ee biriniz beklesin. yok beklemezler. öyle işte.

  • mr fusion  (20.06.12 23:57:55)
bugün tam emniyet online suçlar birimine gitmeden önce bankaya bi kere daha uğradım ve para geçmişti hesaba.teşekkürler

  • arafa  (22.06.12 21:43:53 ~ 21:44:24)