Not Ortalaması hesaplamak

Kredi sistemiyle ders geçme üzerine kurulu sistem. Vermem gereken toplam 50 ders var 35 tanesini verdim. Bu 50 dersten 6tanesi 2kredi. diğer 44'ü 3 kredili dersler. Benim şu an not ortalamam kaç civarlarında geziyor nasıl hesaplayabilirim ? bunun basit bir yazılımı fala mevcutmudur ?

tek tek elle hesaplayabilirsin.

6 x 2 = 12 + 44 x 3 = 12 + 132 = 144 kredi

(ders kredisi x notun) + (ders kredisi x notun) ... seklinde devam edip 144'e boleceksin. agno'n elinde.
  • entrapmen  (20.06.12 15:38:27)
teşekkür ederim birşey daha sormak istiyorum ff'lerde eklenecek mi ?

  • sabor  (20.06.12 15:51:00)
ff'leri de +0 olarak ekleyeceksin. kredi sayısı sabit kalacak. böylelikle düşecek ortalama.

  • rony  (20.06.12 15:57:33)
ff 0 etkiyeceginden eklemene gerek yok. 50 dersi de aldigindan toplam kredisine bolmen gerekiyor. ff'ler bu noktada etkiyor. yani kredileri etkirken notun etkilememis oluyor.

  • entrapmen  (20.06.12 15:58:40)
önce ff gelen ama sonradan alıp yükseltiğin dersler farklı yansıyor hesaba. sistem hesaplıyor sen ne yaparsan yap tam çıkmaz o hesap.

  • bilan  (20.06.12 16:59:48)
FF gelen dersi tekrar aldığında ne gelirse o yansır direkt. Sistem hesaplıyor sen yapamazsın diye bir şey yok. entrapmen'in dediği gibi olacak aynen.

  • waboose  (20.06.12 17:18:37)