laptop piliniz zayıf uyarısı

bilgisayarım %7 şarjı kaldığında uyarı veriyor. piliniz zayıf (%7 38dakika) gibi ama 3-4 dakika içinde de şarjı bitiyor ve kapanıyor. Ben anlamıyorum o zaman neden 38 dakika yazıyor?

şimdi neredeyse her laptop %7 şarjı kaldığında katır kendini bu normal. ikincisi o 38 dakika kaldı diyen mereti hesaplayan algoritma her saniye yaptığın işe, harcadığın güce göre hesaplıyor. yani bu demektirki 38 dakika kaldı dediğinde sadece bilgisayarda hiçbir şey yapmazsan o kadar gider demektir. ama internette gezinir, word dosyası açar bir de müzik dinlersen bu 3-4 dakikaya inebilir ki gayet de normal olan birşeydir. yani 38 dakika kaldı dediğinde 38 dakika gidebilmesi için sadece bilgisayar ekranına bakman, hiçbir şey yapmaman gerekecek.

  • nurigagarin  (18.06.12 10:47:07)
peki şöyle anlatayım hani microsoft un yıllardır dalga geçilen kopyalanıyor ekranında habire değişiyor ya kalan süre, aynı onun gibi işte. harddiskte - atıyorum- bir ara yazma hızı 100 mb/s dir ve 10 dakika kaldı gösterir. bir ara da 50 mb/s ye düşer hız bu sefer de 20 dakika kaldı der. e hani 10 dakika kalmıştı, 20 de nereden çıktı deme, böyle işte. anlık hesaplamalar onlar.

  • nurigagarin  (18.06.12 11:25:00)