Türkçe, ekler, 'da mı 'nda mı?

Sevgili Yavuz Bülent Bakiler.. Aşağıdaki ilçe isimlerinin hepsinde ikinci taraf mı doğrudur?

Teşekkürler.

İmamoğlu'da - İmamoğlu'nda
Kırklari'de - Kırklari'nde
Gölbaşı'da - Gölbaşı'nda
Hamamözüde'da - Hamamözüde'nde
Beypazarı'da - Beypazarı'nda
Döşemealtı'da - Döşemealtı'nda
Konyaaltı'da - Konyaaltı'nda
Yusufeli'de - Yusufeli'nde
Kuşadası'da - Kuşadası'nda
Gölpazarı'da - Gölpazarı'nda
Osmaneli'de - Osmaneli'nde
Pazaryeri'de - Pazaryeri'nde
Şabanözü'de - Şabanözü'nde
Mecitözü'de - Mecitözü'nde
Çameli'de - Çameli'nde
Süloğlu'da - Süloğlu'nda
Otlukbeli'de - Otlukbeli'nde
Pazaryolu'da - Pazaryolu'nda
Oğuzeli'de - Oğuzeli'nde
Yavuzeli'de - Yavuzeli'nde
Nurdağı'da - Nurdağı'nda
Altınözü'de - Altınözü'nde
Yayladağı'da - Yayladağı'nda
Beyoğlu'da - Beyoğlu'nda
Zeytinburnu'da - Zeytinburnu'nda
Beylikdüzü'de - Beylikdüzü'nde
Pınarbaşı'da - Pınarbaşı'nda
Hanönü'de - Hanönü'nde
Pınarbaşı'da - Pınarbaşı'nda
Çiçekdağı'da - Çiçekdağı'nda
Dilovası'da - Dilovası'nda
Kadınhanı'da - Kadınhanı'nda
Sarayönü'de - Sarayönü'nde
Köprübaşı'da - Köprübaşı'nda
Türkoğlu'da - Türkoğlu'nda
Ekinözü'nde - Ekinözü'nde
Mazıdağı'da - Mazıdağı'nda
Çayeli'de - Çayeli'nde
Derepazarı'da - Derepazarı'nda
Adapazarı'da - Adapazarı'nda
Salıpazarı'da - Salıpazarı'nda
Saraydüzü'de - Saraydüzü'nde
Suşehri'de - Suşehri'nde
Yıldızeli'de - Yıldızeli'nde
Marmaraereğlisi'de - Marmaraereğlisi'nde
Beşikdüzü'de - Beşikdüzü'nde
Şalpazarı'da - Şalpazarı'nda
Çarşıbaşı'da - Çarşıbaşı'nda
Dernekpazarı'da - Dernekpazarı'nda
Köprübaşı'da - Köprübaşı'nda
Akdağmadeni'de - Akdağmadeni'nde
Kadışehri'de - Kadışehri'nde
Demirözü'de - Demirözü'nde
Polateli'de - Polateli'nde
Düziçi'de - Düziçi'nde
Cumayeri'de - Cumayeri'nde

düzenleme : @innatedesire
eklerken yanlış yazmışım. doğrusu kırklareli olacaktı. öyle olursa, yine 2. kısım doğru sanırım.

evet 2. kısım doğrudur. orada türeyen "n" "zamir n'si" diye adlandırılır. kökeni ve oluşumu eskiye dayanır.

  • iki arada bir derede  (17.06.12 12:29:26)
"Kırklari'nde"deki "n"ye anlam veremedim, gerisi kesinlikle doğru.

  • innatedesire  (17.06.12 12:35:17)
şehir, ilçe vs adları özel isim olduğu için 1.si doğrudur. örneğin özel isim "Nişantaşı", nişan taşında gibi söylenmesi, yazılması doğru değildir. doğrusu "Nişantaşı"da..dır. veya "Cumayeri" cuma(nın) yerinde gibi değil "Cumayeri"de.. açıklayabildim mi bilmiyorum.
edit: bu medyada da, günlük hayatta da sık karşılaşılan bir yazım yanlışıdır.

  • 6 underground  (17.06.12 13:52:43 ~ 13:54:35)
İkincileri doğru. Kaynak (bkz: Ana Yazım Kılavuzu). Asıl sık kullanılan yanlış birincisidir. Türkçenin mantığına aykırı.

edit: Ben bugüne kadar Adapazarı'da diyen görmedim, duymadım. N harfi aitlik ifade etmiyor, kaynaştırma harfi.
  • microfiction  (17.06.12 15:52:07 ~ 18:05:03)
dostlar hepinize tik attım ama benim derdime ilaç olamadınız. hakikaten bu işin doğrusu nedir?
misal zeytinburnu üzerinden google ile gidelim.

zeytinburnu'da : www.google.com.tr

zeytinburnu'nda : www.google.com.tr

hadi şunun doğrusuna hep birlikte varalım :)
  • raif_efendi  (17.06.12 17:02:31)
ben yıllarca tamlama yapısından hareketle ikinci kullanımın doğru olduğunu savundum, ama şimdi bunu destekleyecek kaynak ararken şunu gördüm:

tdkterim.gov.tr
  • kül  (17.06.12 20:40:15)
TDK'nın 1980 sonrasında artık güvenilmez bir kurum olduğuyla ilgili oldukça yazılıp çizildi. Sözlük'teki Hacivatlar bile, hatta Yavuz Bülent Bakiler bile dikkate almıyor TDK'yı. Gerekçelerini yazmaya üşeniyorum, affedin. Örneğimi yineleyeyim, siz hiç Adapazarı'ya veya Adapazarı'yı diyen duydunuz mu? cCc Ana Yazım Kılavuzu cCc , cCc Ömer Asım Aksoy cCc.

  • microfiction  (17.06.12 20:56:16)
tdknin güvenilirliği bir yana...

resmi olarak kabul edilen, standart belirleyici tek bir kurum var o da tdk.
  • iki arada bir derede  (17.06.12 21:02:45)
TDK'nın resmi olarak kabul edilen, standart olarak belirleyici tek kurum olduğu bilgisi yanlış. O dediğiniz 1980'de eski TDK dağıtılmadan önceydi. Üniversitelere giriş sınavlarında TDK kılavuzu esas alınmıyor sözgelimi. (En azından yakın zamana kadar öyleydi.) Buna karşın Liselere girişte çelişik biçimde TDK esas alınıyor. (Bu da çocukların kafasını karıştırıyor haliyle) Yayınevleri, editörler, düzeltmenler vb. de çoğunlukla TDK kılavuzunu esas almazlar. Reklamcılık ve adakemide de - eğer söz konusu olan at gözlüklü bir taşra akdemisyeni değilse - makalelerde vb. TDK esas alınmaz.

  • microfiction  (17.06.12 21:12:01 ~ 21:16:20)