Daha cok bilgi - Daha cok cehalet olayi (Felsefeciler gelin hele)

Soyle bir sey var ya hani: insan bilgilendikce yani daha cok sey ogrendikce daha cok alan ile temasa gectigi icin bilmedigi daha cok sey oldugunu fark eder ve cehaleti artar. Hatta ornek vermek gerekirse cevrenizde vardir
"Bir sey ogrendikce 99 tane seyi bilmedigini fark ediyorsun"
gibi cumleler kuran insanlar.

Iste ben bu olayin felsefedeki adini ariyorum. Wiki basligina falan da bakacam, bulamiyorum bir turlu.

şu meşhur "bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir" ile bir alakası olabilir belki konunun. sokrates yöntemini araştır, belki oradan çıkar bir şeyler..

  • ruhibirbanyo  (17.06.12 05:02:12)
çok bilen çok yanılır.

murphy kurallarına şöyle bir alıntı var:
"An expert is one who knows more and more about less and less until he knows absolutely everything about nothing."

"illusory inferiority" diye birşey varmış bir de...

agnotology de konu ile alakalı:
en.wikipedia.org
  • ermanen  (17.06.12 08:39:12 ~ 09:37:12)
Aradigim sey hatta daha da kasamli hali "Dunning-Kruger Effect" imis, tesekkurler.

  • samfisher  (17.06.12 20:05:43)
"Dunning-Kruger Effect" dediğinin tam tersi. onu da yazacaktım ama kafa karıştırır diye yazmamıştım. illusory superiority diye de geçiyor. benim yazdığım illusory inferiority de bu olayın tersi ve senin dediğine çıkıyor.

  • ermanen  (17.06.12 20:11:27)