android telefon güncelleme

odin'le güncelleme yapayım dedim sıçtım. ilk kez denediğim için de çok fazla terim kullanmazsanız iyi olur.

odin3 v1.85 indirdim. içinde 3 tane ufak dosya var zaten.
sammobile'dan gt9100 için 2.3.6 versiyonu indirdim.
odin'de işlemleri başlattım ama şöyle oldu:
i.imgur.com

şimdi telefon recovery mode'da da açılmıyor. firmware upgrade encountered an issue. please select recovery mode in kies & try again diye hata veriyor. ne yapmak lazım?

telefonu bilgisayara bağlayıp kiesi çalıştır ordan recovery dene

  • juusto  (12.06.12 21:19:30)
kies telefonu görmüyor ki.

  • sanal uyku  (12.06.12 21:25:04)
Şu anda telefon ne durumda onu tam anlamadım. "Firmware upgrade encountered an issue vs." yazısı nerede yazıyor? Telefon hiç açılmıyor mu yoksa? Eğer telefon hiç tepki vermiyorsa pili çıkartıp bir süre bekletip tekrar takarak bilgisayara tanıtmak çözüm olabilir. Olmazsa sanırım usb jig dışında çözüm yok gibi. Yalnız i9100 hiç kullanmadım bunlar benim i9000 tecrübelerimden.

Bir de odin kullanılırken kies'i silmek lazım (driver'lar hariç). Hatta telefonla bağlantı kuran benzeri yazılımlar varsa onları da silmek lazım, onlar problem çıkartıyor genelde.
  • tahsin sutcuoglu  (12.06.12 21:33:19 ~ 21:53:22)
telefon hiç açılmıyor. usb'yi taktığımda da, recovery mode'a girmeye çalıştığımda da, normal açtığımda da şu ekran çıkıyor: i.discuss.com.hk

odin açıkken kies kapalı duruyordu ama sorun olur mu yine de? bir de odin'e dosyaları doğru mu yerleştirmişim?
  • sanal uyku  (12.06.12 21:39:00)
Bu resim benim telefonumda da çıktıydı birkaç kez ama yazı farklıydı, telefon farkındandır herhalde. Onun çözümü pili çıkartıp telefonu bekletmek, en az 10 dakika, sonra tekrar download mode denemek. Olmazsa o bekletme süresini uzatmak lazım. Eninde sonunda açılır diyorlar. Bir keresinde 2 saat uğraştıydım tekrar download mode'a girmek için.

Ben firmware yüklediğim zaman bootloader seçeneği yoktu, galaxy s2'de var demek ki o. Diğer dosyaların isimleri görünmüyor doğru mu yerleştirmişsin anlaşılmıyor o yüzden.
  • tahsin sutcuoglu  (12.06.12 21:51:41)
Sen doğru firmware indirdiğine eminsin bir de değil mi? I9100G falan olmasın seninki?

  • tahsin sutcuoglu  (12.06.12 21:52:52)
görünüyor ya sadece formatı görünmüyor ama hepsi tar.gz

sanıyorum hepsini birden değil de sadece pda seçeneğini seçecekmişiz. öyle yaptım düzeldi. yani umarım düzelmiştir bakalım biraz kurcalamam lazım.

bu heyecan bana iki ay yeter.
  • sanal uyku  (12.06.12 21:53:42)
Firmware'e göre değişiyor sırf pda seçtiğin var diğerlerini de seçtiğin var. Ben isimleri yanlış gördüm tamam.

Bir de böyle kazalar herkesin başına geliyor ya, yarın unutursun :). Yanlış firmware yüklemeye çalışmadığın sürece geri getirmenin her zaman yolu var.
  • tahsin sutcuoglu  (12.06.12 21:57:57)
swype çalışmıyor şimdi de ya.

  • sanal uyku  (12.06.12 21:58:42)
Swype'ın önbelleğini temizle. Settings'te applications ordan seç Swype'ı.

  • tahsin sutcuoglu  (12.06.12 22:03:45)
oradan da girmiyor ki ayarlara.
www.sammobile.com
pda ve csc mi seçeceğim acaba sadece? şimdi bir de öyle deniyorum da.
  • sanal uyku  (12.06.12 22:07:54)
Yok ya öyle kafana göre deneme. Elinde kalacak sonra. Sözlükten direk S2'si olan birine sorsan daha iyi olur sanki ben de S2'ye tam hakim olmadığım için yardım edemiyorum tam. XDA'ya sorsan bir de?

Sen bir rehberden bakarak yapıyorsun değil mi? Bootloader mevzuuna takıldım ben.
  • tahsin sutcuoglu  (12.06.12 22:13:59 ~ 22:16:05)
tam değil aslında. yani milletin yaptığında hep 3-4 farklı dosya var ve hepsini kendi yerine yerleştiriyor. benimkinde sadece .tar.md5 dosyası var o yüzden tam ayarlayamadım sanırım.

şimdi kies üzerinde 4.0.3'e geçip, swype sağlamsa odin'le 2.3.6'ya geçeceğim. yine olmazsa bakarım artık bi şeyler. belki de format atarım. (format atınca galeri gidiyor muydu?)
  • sanal uyku  (12.06.12 22:25:08)
neden tik atmadığını çözemedim ama son soruna da cevap vereyim. resimler sd card'da olduğu sürece sorun olmaz.

  • juusto  (12.06.12 22:43:36)
Sen her yere aynı dosyayı koymuşsun yav ilk resimde ben o yazıları hiç okumamışım aklım nerede bilmiyorum bugün kusura bakma. Ucuz yırtmışsın yine de vallahi. Dan dun yapma öyle. Bootloader seçeneğine hiç ihtiyacın olacağını zannetmiyorum zaten onu kurcalama.

Format atmakla full wipe yapmayı kastediyorsan evet gider her şey, fabrika ayarlarına dönü kastediyorsan evet o da siler de bu cihazın yazılımıyla falan alakalı bir şey değil sadece içindekileri silmek amaçlı. Yani cihazda sıkıntı var format atayım gibi bir şey yok. Kurtarma işlemi zaten orijinal yazılımı yüklemek. Onları sd card'a ya da bilgisayara yedekle zaten bu tip işlemlerden önce.
  • tahsin sutcuoglu  (12.06.12 22:46:08 ~ 22:47:09)
hacı sen hepsinde anlaşılan aynı dosyayı seçmişsin orada.
Misal
csc için CSC_S5830i_OXXLA2.tar.md5
pda için PDA_S5830i_XXLA4.tar.md5
phone için MODEM_S5830i_XXLA2.tar.md5

şeklinde dosyaları seçmen gerekiyor.

Şu anda tam olarak ne durumdasın ?
  • bir kac yazar once  (12.06.12 23:09:59)
bezdim canımdan.
ara işlemleri geçiyorum. en son 4.0.3'ü odin üzerinden kurup wipe yaptım. ne var ne yok silindi işte. pil sıkıntı olursa 2.3.6'ya tekrar döneceğim. sıkıntı olmazsa 4.0.3 devam.

  • sanal uyku  (12.06.12 23:21:11)