HDD'yi kaça böleyim neden?

Freedos bilgisayar aldım windows 7 kuracağım şimdi. Kaç GB'lık kaç parçaya ayırayım? En mantıklısı nedir?

Aklımda 50 C: sürücüsü Windows 7 sistem için; 700'lük başka ikinci bir bölüm de geri kalan kısım için diye bir plan var. Saçma mı? Niye bölüyoruz ki biz bu diskleri?

sacmaligin daniskasi olur o.

500 + 250 olarak bolun.
  • entrapmen  (11.06.12 16:21:28)
200 / 550 yap. Program kurdukça C dolacak, 50 yetmez.

edit: niye bölüyorsun? İlerde format atmak istediğinde silinmesini istemediğin dosyaları windows olmayan bölüme atıyorsun. windows'un olduğu bölümü formatlıyorsun, hiç uğraşmıyorsun.
  • himmet dayi  (11.06.12 16:21:52 ~ 16:25:13)
500 olan windows yüklü olan mı olsun? bi sitede okudum ki 50 olursa daha çabuk açılıyormuş PC daha az dosya yüklendiği için. saçmalık mı?

  • eyke  (11.06.12 16:23:13)
c' ye 200 gb yeterlidir. geri kalanı da depolama için kullanırısın. windows' un olduğu bölümü çok büyük tutup herşeyini orada tutarsan olası bir format durumunda sakata gelirsin. uğraştırır oradan dosyaları kurtarmak. onun 200-250 iyidir hatta fazla oyun falan kurmuyorsan daha da az olabilir 100-150 gibi.

  • ritu vs asas  (11.06.12 16:29:15)
panpa benim 700 gb c, 50 gb d. yedeklerimi harici hard diske alıyorum. Oyun kurarken falan iyi oluyor.

  • coca--cola  (11.06.12 16:40:44)
c yi fazla büyük ayırma, 70-80 gb bana çokça yetiyor, ps, office, lightroom kullanırım fazladan program olarak, oyunları vs de d ye kuruyorum, hem bu şekilde c çok fazla fragmented olmuyor, hem de istediğim zaman sadece belgelerim ve masaüstünü yedekleyip format ya da image atabiliyorum...

  • nucleon  (11.06.12 16:41:41)
Daha hızlı açılma olayı saçmalık. oradaki mantık şu; C daha küçük olursa windwos yükleme dosyaları daha birbirine yakın duracağından okuma hızı daha yüksek olacaktır. Açılma süresini 1sn'den az etkiler.

  • himmet dayi  (11.06.12 16:42:33)
daha hızlı açılma olayı hdd in defragmented olması ile ilgili, uzun vadede fark ettirir...

  • nucleon  (11.06.12 16:52:46)
70 gb ayir diyenler hicbir program kurmuyor herhalde?

sirf max payne kuruyorsun 30 gb la. bunun photoshop'u, visual studio'su bilmem nesi var. sistemin tuttugu yer var bilmem ne.

d sadece yedekleri koyabilecek kadar yer icerse yeter. daha fazlasina ihtiyaciniz yok. hadi 500 + 250 fazla geldi diyelim, 400 + 350 yapin.

ayrica hiz isteyen varsa bunlarla ugrasacagina sizi suraya alalim: ssd
  • entrapmen  (11.06.12 16:55:16)
entrapmen;

yazdığımı okumamışsın galiba, oyunları, filmleri, downloadları d'de tutuyorum, c ye oyun kurulumu yapmıyorum...

windows 7 ve 8 de 80 gb a bölümlenmiş c diskimle kullanırım, hiç yer sıkıntısı çekmedim, hibernate ve pagefile da 10gb yer kaplamasına ve her türlü program kurulu olmasına rağmen 20 gb civarı boş yer kalıyor...
  • nucleon  (11.06.12 17:05:41)
120'lik ssd al ya da 240 ona kur bölme windows bu eski hdd'leri bölünce ağladıkça ağlıyor bi çözemedi işi

  • salimkayabasi  (11.06.12 17:27:20)