Kolomb'un gemileri yaklaşırken yerliler bakmış ama hiç görememiş derler...

yazılmışı var olduğu için sıfırdan anlatmayayım direkt copy-paste yapayım:

"Beynimiz, sadece olası olduğuna inandığımız şeyleri göreceğimiz şekilde çalışır. Koşullanma sayesinde içimizde zaten var olan kalıpları eşleştiririz. Gerçek olduğuna inandığım harika bir öyküye göre Karayip adalarındaki yerliler Kolomb'un gemileri yaklaşırken onları hiç göremediler. Çünkü bu daha önce gördükleri hiçbir şeye benzememekteydi. Kolomb'un donanması Karayiplere vardığında, yerlilerin hiçbiri ufukta belirdikleri halde gemileri göremedi. Gemileri göremeyişlerinin sebebi, yelkenli gemilerin var olduğuna dair hiçbir bilgi ve deneyimin beyinlerinde bulunmayışıdır. Şaman, okyanusta dalgacıklar oluştuğunu fark eder. Ancak gemi falan görmez. Buna neyin neden olduğunu merak eder. Her gün kıyıya gider, bakar da bakar. Ancak bir süre sonra, gemileri görebilecektir. Gemileri görür görmez, herkese orada gemiler olduğunu anlatır. Herkes ona inandığı ve güvendiği için, onlar da gemileri görür."

ben buna bilimsel bir yanıt istiyorum. pek inanamadım çünkü. görüp de anlamlandıramamalarını anlarım da böylesi biraz abuk duruyor. nedir ne değildir işin aslı arkadaşlar, bilgi sahibi olanları dinlemek isterim...

Açıkçası beni hiç ikna etmedi ama %2'lik bir inanma payı bıraktım. Detaylı bir bilgiye ulaşırsanız burada da paylaşın.

  • rearazem  (10.06.12 12:42:06)
geçtiğimiz senelerde amazonlarda ilkel bir kabile keşfedilmişti. araştırmacılar helikopterle üzerlerinden uçarken bütün kabile daha önce gördükleri hiçbir şeye benzemeyen helikoptere hayretle bakıyordu. muhtemelen dev bir kuş ya da uçan yaratık olarak algılamışlardır. ama görmeme veya beynin algılamama durumu çok saçma.

kolomb olayında ise gemiler denizde ufka yakın bir yerde dururken o mesafede dalgalarla karışmıştır iyice yaklaşana kadar anlam verememişlerdir diye düşünüyorum.
  • oldtimer  (10.06.12 15:23:29)