Müslümanlar Neden Her Kadını Karısı Olarak Görüyor?

Biraz önce islami haber sitesindeki haberleri okuyunca farkettim, kuran okunurken bir kadın sakız çiğnemiş, o yaptığı saygısızlık için islam sitelerinde haber konusu olmuş, herkeste o "kadına/bayana" karısıymış gibi hitap etmiş haberin yorum kısımında!

Sormak istediğim o kadın bütün müslümanların karısı mıdır? yoksa bunlar 3 er, 5 er karı aldıklarından mı alışkanlık hala getirdiler bunu yoksa müslüman ümmet herşeyini paylaşır hesabı karısını da mı.... ???

İlgili haberden bir yorum;
------------------------------------------
karlıdağlar diğer yorumları

o karıya gıcık kaptım
videoda Kur'an-Kerim okunurken sakız çiğneyen karının suratına tükürmek geçti içimden.
------------------------------------------

anlamadım meseleyi.

karı argo olarak kullanılmış orada.
  • sutlu nescafe  (09.06.12 16:46:46)
sizin anlayışınız kıt sanırım. o adamlar doğru bir şey yapmıyor olabilir ama davranışını sevmediğimiz kişiye "herif, karı" vb. şeklinde hitap ederiz biz millet olarak.

siz lafı başka bir yerinizden anlayıp "yoksa müslüman ümmet herşeyini paylaşır hesabı karısını da mı.... ???" gibi çirkin bir şey de yazmışsınız. kişi kendinden bilir işi diye de cuk oturan bir söz vardır, hatırlatayım.
  • historien  (09.06.12 16:47:10 ~ 16:51:26)
Karı neden argo falan kullanılıyor?

benim bildiğim ve tdk da yazan "karı" nin anlamı;

@ karı;

(genellikle iyelik ekleriyle) Bir erkeğin evlenmişolduğu kadın, eş, refika, zevce.
Kadın.
Yaşlı, ihtiyar.
  • denizaya  (09.06.12 16:54:21)
hangi tdk'dan baktın bilmiyorum ama benim baktığımda,

1. Bir erkeğin evlenmiş olduğu kadın, eş, refika, zevce: “Eve varınca karım Fadime kapıyı açar.” -S. F. Abasıyanık.
2. kaba Kadın: “Analar ağlıyor, nişanlılar ağlıyor, karılar ağlıyordu; fakat Saliha kadın buna alışmıştı.” -H. E. Adıvar.
3. hlk. Yaşlı, ihtiyar.

yazıyor.
  • sutlu nescafe  (09.06.12 16:59:03)
@ sutlu nescafe, anasayfadan aratınca çıkan şunu diyodun; 1. isim Bir erkeğin evlenmiş olduğu kadın, eş, refika, zevce
"Eve varınca karım Fadime kapıyı açar." - S. F. Abasıyanık
2. kaba konuşmada Kadın
"Analar ağlıyor, nişanlılar ağlıyor, karılar ağlıyordu fakat Saliha kadın buna alışmıştı." - H. E. Adıvar

iyide bunla ne lakası var
  • denizaya  (09.06.12 17:05:44 ~ 17:50:58)
@kimilolo , islamcı olmak mı? islamı öğrenmek mi? Allah korusun :D

  • denizaya  (09.06.12 17:26:45)
ya kusura bakma da ya bilerek anlamak istemiyorsun ya da cidden toplumdan cok soyut yasiyorsun. kaba olarak kadin anlamina geldigi icin insanlar kari diyor elbette, ne alakasi var baska kadinlari zevcesi olarak gormekle? hic mi televizyonda bu sekilde kullanildigina denk gelmedin?

  • tom riddle  (09.06.12 17:41:58 ~ 17:42:35)
@tom riddle; O zaman bütün mülsüman Türkler kaba, terbiyesiz insanlardır diyebilir miyiz? Bana ananm/babam hiç böyle şeyler öğretmedi, bende hiç bir kıza/kadına "karı" diye hitap etmedim hayatımda...

  • denizaya  (09.06.12 17:44:38)
@ naelektrisan,

hayatında kızlara/ kadınlara karı dememiş ben terbiyesiz ve türkçe özürlüsü olurken, kadınlara karı diyen müslüman türk'ün türkçesi ve terbiyesi seviye olarak benden yukarıda oluyor..ne iş?
  • denizaya  (09.06.12 17:52:19 ~ 17:57:33)
ya konuyla alakasız olacak özür dilerimde kurandakidin sitesi turan dursun gibi adamın açtığı sitedir. din karşıtı adam alıyor kuranın bazı cümlelerini tıraşlayıp kendi yorumunu da fetva yapıp dini bilgisi zayıf olanlara yutturuyor.
ve de karı kelimesi bizde de çokça kullanılıyor :) Karı koca lafını da örnek göstereyim

  • SemihCebrail  (09.06.12 17:54:52)
hiç mi lisede ilkokulda "salak karı 3 düşürmüş karneme" demediniz ?

  • zaraeta  (09.06.12 17:57:46)
@zaraeta; Siz hangi kafada yaşıyrsunuz? tabiki öğretmenlerime karı kelimesini hiç kullanmadım çünkü ben terbiyesiz, ahlaksız bir müslüman değilim...biz öğretmenlerimize ünvanları ile hitap ederdik, sevgi kelimeleriyle...öğretmene karı demek mi? vay be....

  • denizaya  (09.06.12 18:01:35)
terbiyesiz, ahlaksız bir müslüman olmayabilirsin lakin aşağıdaki cümleyi kurabildiğine göre terbiyesiz, ahlaksız bir çocuksun.

"yoksa müslüman ümmet herşeyini paylaşır hesabı karısını da mı.... ???"

bu cümleyi aleviler, ateistler, hıristiyanlar, yahudiler, sosyalistler, vs için kullanan ahlaksızları da görmüştük. farkınız yok ne yazıkki.
  • historien  (09.06.12 18:10:06 ~ 18:13:27)
"bütün müslümanların karısı" lafı ve sadece kendi cevaplarını tiklemen zeka seviyeni ve görüşünü ne kadar kısıtladığını anlatıyor bize. kemik atmayın uzaklaşır beyler. ciddi ciddi cevap veriyoruz hala.

  • zaraeta  (09.06.12 18:18:44)
obvious troll is obvious

  • paddle steamer  (09.06.12 19:42:39)
@ winstoncash, ben tüm müslümanlar karılarını paylaşıyor demedim...iyi oku istersen..paylaşıyo mu diye sordum çünkü videodaki tanımadığı kadına bile bu karı, şu karı diye hitap ediyor müslüman erkekler...hepsi mi bunların karısı?

  • denizaya  (10.06.12 01:52:50 ~ 09:18:58)
@winstoncash, bende onu diyorum işte müslüman adam neden kadınlara, karı diye hitap ediyor? senin mantığına göre kadınlarında tanımadıkları adamlara koca diye hitap etmesi lazım.

  • denizaya  (10.06.12 13:15:55)
Yukarida on kisi kari kelimesinin argoda kadin anlaminda kullanildigini yazmis ve hala kafan basmadiysa benin ekleyebilecegim bisey yok. Senin argo kullanmaman argonun varligini ortadan kaldirmiyor.

  • winstoncash  (10.06.12 13:33:29)
@winstoncash; eyvallah o zaman dostum ^^

  • denizaya  (10.06.12 13:37:19)