dub / dubstep farkı

nasıl ayırt edilir?

örnek ott'un şu parçası dubstep kategorisine girer mi?
www.youtube.com

girmez. dub da reggae tonları daha bi ağırlıktadır, dub nedir için www.youtube.com dubstep ise bir çok alt türe ayrıldı ama net olarak şu oluyor www.youtube.com

  • chasingthedragon  (07.06.12 15:44:06 ~ 15:48:10)
dub çok daha eski, sakin, reggae ile kardeş, mevcut müzik ya da seslerin üzerine bas ve davulu patlatarak, bir başka deyişle adeta bir filtre oluşturarak yapılır. dub'da ekseriyetle müzik sıfırdan yapılmaz. mevcut müzik bozulur, patlatılır, yavaşlatılır. ruh hali ise dediğim gibi daha çok marihuana kafasıdır. rahatı, umursamazlığı, sıcağı, biraz da salaşlığı ve pisliliği çağrıştırır. en klasik dub örneklerini dinlemek için king tubby dinleyebilirsin. kendini dayım olur.

dubstep ise çağımızın vebası. yeni dans müziğimiz.. daha kaotik, daha şehirli, daha hızlı. çıkış yeri olarak elbette birileri çıkıp dub'ı gösterebilir. bası patlatmak ortak özellikleri olarak görülebilir ama şu an iki müziğin durduğu noktaya bakılırsa ikisini yanyana koymak tsm ile trance müziği yan yana koymakla aynı komiklikte olur. verdiğin linki ise ikisine de oturtamadım açıkçası. deneysel. shpongle'ın daha ambient olanı gibi geldi.
  • sir gawain  (07.06.12 15:47:45 ~ 15:53:05)
elektronik müzik de geç. seviyomusun seviyosun. bitti.

  • tranceforresuminglife  (08.06.12 02:31:27)