istifa sorusu v2

Bulunduğum şirkette 10 aya yakındır çalışıyorum, istifa edecem, daha önceden hiç istifa durumum yok. Sorularım şu

1-) Bağlı olduğum müdürle konuşayam mı yoksa direk IK ya dilekçe mi vereyim?

2-) 1 ay önceden haber vermem gerekiyormuş (yasal sebepler), buradan çıkan başka bir arkadaşım bana şöyle söyledi:

"Abi 1 ay sonrasına çıkmak istediğini belirten (yasal sebepler) bir dilekçe veriyorsun, onlar da işte kafanda bitirdiysen yarın gelmene gerek yok diye söylüyorlar dedi. Yalnız bu durumda sana 1 aylık daha para ödemek zorundalar ben hakkımı aldım, sen de al dedi"

Sorum buradaki sana 1 aylık daha para ödemek zorundalar kısmında:

Bu adamlara ben çıkmak istiyorum hacı dediğimde, yarın gelmene gerek yok o zaman derlerse. Bana

1-) Ayın 1 inden bugüne kadar olan parayı vermek zorundalar

2-) Peki bana bu arkadaşımın dedği gibi 1 aylık daha para vermek zorundalar mı ? (Eğer bu adamlar bana 1 ay daha kal o zaman derlerse vermeleri gereken para)

yarın gelme derlerse tam 1 aylık para ödemek zorundalar. yok sen 1 ay daha dur derlerse 1 ay çalışıp çalışma karşılığı olan maaşını alacaksın.

  • el magico  (05.06.12 15:42:14)
2 tane cıktı al istifandan. biri için müdürle konus. ona ver. sonra diğerini de ik'ya götür ve altına paraf atılmıs kopyasını al.

  • eleventh american esme has met  (05.06.12 15:48:29)
- İstifa dilekçeni İK'ya veriyorsun. Dilekçede mutlaka " ....4 haftalık yasal ihbar süremin sonu itibariyle istifamı arz ederim" gibi bir şey yazıyorsun. İşveren sana, "tamam beklemene gerek yok yarın ayrıl" derse para falan alamazsın. Seni işten çıkartıyor olsaydı, 1 aylık ihbar vermek zorundaydı ama burada istifa eden sensin.

  • kuruyemisci  (05.06.12 15:50:11)
@spy of soul
6 aydan sonra 1 ay oluyor o süre.

  • baldur2  (05.06.12 16:04:19)
a)4857 Sayılı İş Kanunu'na Göre

İşi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin : 2 Hafta

İşi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 4 Hafta

İşi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin : 6 Hafta

İşi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin : 8 Hafta

Senin 4 hafta ihbar süren var. Yani istifandan 4 hafta sonra işten ayrılabilirsin. Fakat karşılıklı anlaşırsanız 4 hafta beklemeyebilirsin. Yok ben illa çalışcam der adamlarda illa seni çıkartcaz 4 haftadan önce derse sana 4 haftalık ücretini ödemeleri lazım.
Ayrıca günlük 2 saatten az olmamak kaydıyla iş arama iznin var. Bunu toplu olarak da kullanabilirsin. Yani ben iş arama iznimi kullanıyorum dersen 3 hafta sonra ayrılabilirsin işte ve kalan 1 haftanın ücretini ödemek zorundalar sana.
  • garfield13  (05.06.12 16:07:12)
6 ay - 1.5 yıl arası çalışma = 1 Ay ihbar...

  • bilan  (05.06.12 16:18:32)