turk dis politikasi- davutoglu- yedin bitirdin beni!

eksi duyurunun uluslararasi iliskilercileri icin soruyorum;
davutoglu ile ilgili bir sunum hazirlamam gerekiyor: reseach questionim davutoglu komsularla sifir sorun stratejisine neden yoneldi ve bu konuyu rational actor modeli kullanarak yazmayi planliyorum.
bu mesele ile ilgili elinde makale olan varsa insaniyet namina paylasir mi lutfen!
bir de ayni konuyu baska bir model kullanarak da yazma sansim var: actor specific theory gibi.
hankisi daha uygun sizce?
pls help!

davutoğlunun stratejik derinlik kitabını inceledin mi? yeterince ipucu var aslında sıfır sorun stratejisiyle alakalı.

  • beyaz prensli at  (29.05.12 22:10:56)
evet okudum asil mesele su modelleri konuya yedirmek, onu beceremiyorum maalesef:( hic olmazsa bi ornek olsa onumde ona gore bisiler yazicam ama bulamadim. sunlar okuduklarim simdiye kadar:
1. Ahmet Sozen, “A Paradigm Shift in Turkish Foreign Policy: Transition and Challenges,” Turkish Studies, Vol. 11, No. 1. 103-123, March 2010.
2. Serif Mardin, Yeni Osmanli Dusuncesinin Dogusu (Istanbul:Iletisim Yayinlari, 2007)
3. Tarik Oguzoglu, “Middle Easternization of Turkey’s Foreign Policy: Does Turkey Dissociate from the West?” Turkish Studies, Vol. 9, No. 1, March 2008.
4. Alexander Murison, “The Strategic Depth Doctrine of Turkish Foreign Policy”, Middle Eastern Studies, Vol. 42, No. 6 (2006).
5. Ahmet Davutoglu, “Stratejik Derinlik: Turkiye’nin Uluslararasi Konumu, (Istanbul: Kure Yayinlari, 2001).
6. Deborah J. Gerner, “The Evolution of the Study of Foreign Policy”, in Neack, Hey and Haney, Foreign Policy Analysis, 17-32.

1. Ahmet Davutoglu, Alternative Paradigms, (Lanham-London: University Press of America, 1994).
2. Ahmet Davutoglu, Civilizational Transformation and the Muslim World, (Kuala Lumpur: Mahir Publications, 1994)
3. Ahmet Davutoglu, Kuresel Bunalim, (Istanbul: Kure Yayinlari, 2009).
4. Ahmet Davutoglu, Guven Avci, Kenan Somer, Murat Belge, Turkiye’de Sivil Toplum Arayislari, (Istanbul: Demokrasi Kitipligi, 2000).
5. Eleni Fotiou, Dimitrios Triantaphyllou, “Assessing Turkey’s ‘ Soft Power’ Role: Rhetoric versus Practice”, The International Spectator, Vol. 45, No. 1 March 2010, 99-113.
6. Bulent Aras, Aylin Gorener, “National role conceptions and foreign policy orientation: the ideational bases of the Justice and Development Party’s foreign policy activism in the Middle East,” Journal of Balkan and Near Eastern Studies, Vo. 12, No.1 March 2010.
7. F. Stephen Larrabee, “Turkey’s New Geopolitics”, Survival, Vol. 52, No. 2 April-May 2010, 157-180.
8. Mehmet Ozkan, ‘What drives Turkey’s involvement in Africa?”, Review of African Political Economy, 37:126, 2010, 533-540.
9. Yasin Akay, “Politics at Home, politics in the World: The Return of the Political in Turkish Foreign Policy”, Mediterranean Quarterly, 21:1, 2010.
10. Ziya Meral, Jonathan Paris, “Decoding Turkish Foreign Policy Hyperactivity, The Washington Quarterly, October 2010, 33:4, 75-86.
11. Marina Warning, Tuncay Kardas, “ The Impact of Changing Islamic Identity on Turkey’s New Foreign Policy”, Alternatives Turkish Journal of International Relations, Vol. 10, No: 2-3, Summer Fall 2011.
12. Willian Hale, “Turkey and the Middle East in the ‘New Era’”, Insight Turkey, Vol. 11, No. 3, 2009, 143-159.
13. Bulent Aras, “The Davutoglu Era in Turkish Foreign Policy”, Insight Turkey, Vol, 11, No. 3, 127-142.
14. XX, “The Davutoglu Effect”, Economist, 10/23/2010, Vol. 397, Issue 8705, special section p6-8.
15. Ahmet Davutoglu, “Turkey’s Zero-Problems Foreign Policy”, Foreign Policy, 05/20/2010.
16. loannis N. Grigoriadis, “The Davutoğlu Doctrine and Turkish Foreign Policy” Bilkent University/ELIAMEP, April 2010.
17. Turkey’s Foreign Policy in a Changing World, International Conference, 30 April-2 May 2010, University of Oxford.
bir de gurkan zengin hoca var tabi.
  • euteamo  (29.05.12 22:24:31)
  • compadrito  (30.05.12 04:01:31)