Arkadaşım artık Sabıkalı Birisi Mi? ㅜ_ㅜ

Arkadaşlarımdan biri geçen yılbaşında bir kavgaya karışmıştı, dövdüğü çocuklardan biri emminniyet müdürünün evladımıymış ne...buna mutakip soluğu karakolda, ardından eve postalanan savcı iddianemesinden 1 ay sonrasında mahkemede aldı...

Arkadaş onlar içmiş bana saldırdı sonra hallettim onları kendimi korudum bla bla, ulan apo imralıda, molotofcular dışardaa, cem uzan pariste, hakim vere vere bana mı ceza verecek derkene; hakim buna 1.5 yıl hapis cezası ve 500 mü 600 mü ne birde para cezası geçirmiş...

Ama daha önceden sabıkası olmadığı için efendi bir adam olduğu için cezasını 5 yıl ötelemiş, eğer herhangi bisuç işlerse 5 yıl içinde hapis cezası ve para gerçek olacakmış...

Şimdi hakim cezayı vermiş ama 5 yıl ertelemiş, arkadaş sabıka kaydı almaya çekiniyo ulan tertemiz kağıtta sabıka kaydı çıkarsa üzülürüm bari 5 yıl hiç almıyım diyor sabıka kaydı...

Şimdi sormak istediğim bu arkadşın sabıka kaydı var mıdır? varsa kağıtta kavgaya karıştığı için bir suçu var diye ayrıntılı mı yazıyor suçu...ne iş bu xD

Sabıka kaydına suç işlenmesi için arkadaşınızın cezaevine girmesi, yani cezaya hükmedilmesi gerekir diye biliyorum. Sizin konunuzda cezası infaza kalmış, beş yıl içinde suç işlemesi halinde sözkonusu infaza işlediği yeni suçun cezası da eklenecek ve hepsini birlikte çekecektir. Yine de dediğim gibi, konuyu daha iyi bilen birinin yanıtlamasını bekleyin.

  • cok sey hakkinda az sey bilen adam  (29.05.12 21:06:07)
o sabıka kağıdında çıkmaz. adli makamların kullandığı sicil kaydında çıkar sadece.

(bkz: hükmün açıklanmasının geri bırakılması)
  • bacardicola  (29.05.12 21:07:12 ~ 21:07:51)
Teşekkürler arkadaşlar,

bunları gelince okutacağım kendisine, içi rahatlasında alsın bir sabıka kaydı :D yazık lan kimin çocuğuysa artık bu, insan bunun için üzülür mü..ben artık sabıkalı mıyım diyor ya haha

@ bacardicola, yanlız o verdiğin linki okudum hocam hükmün açıklanmasının geri bırakılması diyor ama hakim arkadaşa hükmü açıklamış ve cezayı vermiş, burası karışık biraz...
  • denizaya  (29.05.12 21:16:37 ~ 21:31:00)
5yıl erteleme değil o. 5 yıl hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı. yani 5yıl içinde kasitli bir suç istemezse karar dusecek sanki hiç işlenmemiş gibi olacak. şu anda da dakikasinda görünmez. 5yıl dikkat etkin bu tip olaylara karışmasın.

  • ground  (29.05.12 21:57:00)