Sunum Yaparken Heyecanlanmamak Icin

selam,
2 gun sonra bi konuda o konuya cok hakim insanlara bir powerpoint sunumu yapacagim. yaklasik 30 dakika surecek ve ingilizce olacak. sanki cok heyecanlanacakmisim ve konusamayacakmisim gibi geliyor. sunumu rahat yapabilmek icin rahatlamak teknikleri veya tavsiyeler var midir?

tesekkurler simdiden.

2 bira iç.

  • xenophobic  (28.05.12 23:16:05)
O düşünceleri kafandan sil. Onlar kim ki sen heyecanlanıyorsun, onlar heyecanlansın senden sunum dinleyecekleri için. Zaten dediklerinden sende bu durumun sürekli olmadığı sonucu çıkardım, takma kafana gayet güzel geçer sunumun.

Durum daha ciddiyse ve bu işe yaramazsa, önceden az bir şey votka içebilirsin. Ağız kokusu için de şeker falan at ağzına.

İnsanları çıplak olarak düşünmenin faydası olduğunu söylerler.

Dideral bu işler için kullanılan bir ilaçtır, sunumdan bir saat önce falan yarım hap alınır ancak tehlikeli bir ilaçtır, doktora danışmadan bu yola başvurmayınız. Daha da kötü edebilir işleri.
  • tahsin sutcuoglu  (28.05.12 23:19:11)
heyecan yapmanın gayet normal olduğunu kabul edip başlarsanız bir sorun yaşamazsınız bence. heyecanlanırsam naparım diye başlarsanız kekeleme gibi durumlar meydana gelebilir mazallah:)

  • onursensoz  (28.05.12 23:19:25)
passiflora ic iki corba kasigi sunumdan bir birbucuk saat once

  • waterhardeningsteel  (28.05.12 23:22:55)
boğaziçi kimya ve bedi ziver mi?

  • cacik  (28.05.12 23:32:15)
senin ilacın dideral.

geçen test ettim kendi sunumumda, yüzde yüz çalışıyor. sunumdan bir buçuk saat önce içmeni tavsiye ederim.
  • ruhibirbanyo  (28.05.12 23:36:22)
dinleyiciye değil de anlattığın konuya konsantre olmak en işe yarar yöntemlerden bir tanesi. konuya öyle bir konsantre olmak ki konu içinde kaybolmak, konunun bir parçası olmak. böyle bir konsantrasyonu sağlabilirsen o anki zaman/mekan'dan uzaklaşırsın ve heyecanın kaybolur. performansın da süper olur.

  • dawkins  (28.05.12 23:39:46)
- kendi konuna çok hakim olmalısın
- arada bir slaytı referans gösterip o sırada bir nefes almalısın
- seni dinleyen kişilerin %90'ının esasında dinlemediğini bilmelisin
- tamamen anlatacağın şeye odaklanmalısın
- güzel bir kıyafet seçmelisin, iyi görünmelisin
- özgüvenini artıracak her türlü şeyi yapmalısın

bende işliyor.
  • tormentorius  (28.05.12 23:55:06)
kimsenin gözlerine bakma heyecan bi derece azalıyor. ama tabi göz teması etkili bir iletişim aracı olduğu için iki kaşının ortasına bak.

  • cecilia  (29.05.12 00:04:29)
soyleyeceklerini onceden yaz ve bir kac defa oku. aklinda bir kac cumle mutlaka kalir.

  • compadrito  (29.05.12 00:43:40 ~ 00:44:11)
dideral+1 kırıp yarısını iç ama. geçen sunumda yaptım kendim bile şaşırdım rahatlığıma.

  • Demet  (29.05.12 22:37:35)
noldu la bitti mi sunum merak ettim:)

  • kurcalamabozarsin  (31.05.12 18:37:19)
Şunu düşün; sunuma başladığın anda heyecan sona erecek. Cidden de öyle olacak çünkü.

  • Harpp  (31.05.12 18:42:59)
@kurcalamabozarsin: evet evet. iyi gecti burdaki tavsiyeler sayesinde. dideral falan kullanmadim da bayaa rahattim. 30 dakka oncesinde bayaa bi heyecan artisi oldu da sonra gecti bi sekilde. kendine guvenmek epey ise yariyor.

  • gerard  (31.05.12 19:08:11)
çaaak

  • kurcalamabozarsin  (31.05.12 19:23:21)
Bak ben dedim bir şeye gerek yok diye. Arkası gelir artık.

  • tahsin sutcuoglu  (31.05.12 21:22:17)
tebrikler! seytanin bacagini kirdin!

bi de yazmayi unutmusum, sunum sirasinda sunu biliyor olmanin da buyuk faydasi var: o anda, o salonda, o konuyu senden daha iyi anlatabilecek kimse yoktur. cunku sen hazirlik yapmissin. konuyu biliyorsun. slaytlari biliyorsun. bu guveni hissettiginde, bunu kendine tekrarladiginda, isler kolaylasir ve tereyagi gibi gider...
  • compadrito  (01.06.12 01:05:30 ~ 01:06:06)