burnumuz kokuya neden alışıyor?

daha doğrusu burnumuz neden kokuyu daha fazla almak istemiyor? buna engel olan nedir?

kendi parfümümüz bir zaman sonra bize kokmaz, neden? koku reseptörleri başka bir kokuyu alabilmek için mi bunu egale eder?

madem koku güzel, neden almamaya çalışıyor? ya da uyuşturuyor orayı?

evrimdeki yeri nedir?

teşekkürler.

bildiğim kadarıyla, yoruluyor, burun kokuyu nalmak için çok çok fazla çalışıyor, dolayısıyla kolayca yoruluyor.

  • hewit  (28.05.12 14:05:22)
ben jagler black kullanıyorum genelde parfüm olarak, ve kokmadığı için sinirlenip yarısını boca ediyorum... benim burnum alıştığı için mi koku almıyorum acaba? siz böyle deyince merak ettim.

hangi parfümü kullanırsam kullanayım aynı şey, deli oluyorum. birisi karşıdan gelirken yanımdan geçince güzel bi koku duysun istiyorum ama yok, kendim bile alamıyorum kokuyu.
  • der meister  (28.05.12 14:17:18)
burundaki reseptörler en kolay yorulan reseptörler. bu sebeple uzun vadede tırtlıyorlar.

  • repentance  (28.05.12 14:36:33)
al, aşırı uyarılma ileilgili bir konu. aşırı uyarılan duyu organları hassasiyetini yitiriyor.

  • ground  (28.05.12 15:36:18)
kapatana kadar bilgisayarın sesini farketmezsin mesela, veya bütün gün olan araba minibüs vs gürültüsü olan cadde yanında oturuyorsan gece sessizliğinden sonra sabah erken saatteki gürültüyü farkedersin sadece. koku da aynı şekilde, sürekli olan şeyin artık farkında olduğumuzdan ve bir tehlike veya yarar çıkmadığından başka şeyleri tespit edebilmek, sinirleri yormamak, beyni yormamak açısından o algıyı görmezden geliyor beyin. otizmli çocuklarda bu algı kapatmada zorlandığı için en ufak kötü koku, biraz kalabalık ortam gürültüsü falan birkaç dakika içinde dayanılmaz hale geliyor, eğitimle ve zamanla öğrenebiliyorlar. yani bu algılar kapatılmazsa hepimiz delirebiliriz.

  • r_u_h  (28.05.12 16:37:53)
tekrar eden algılar ihmal edilir. bunun en ilginç kısım görme'dir, tekrar olgusunu bastırmak için göz sinirleri etrafındaki kaslar saniyede yaklasık 50 defa kasılır diye okumuştum.

  • spankenstein  (28.05.12 22:02:53)
  • duk leto  (09.06.12 00:09:18)