sen çok mu kürtaj yaptırdın

bu cümle hukuksal olarak nasıl bir konumdadır, birisine bunu sorup ceza almayabilir miyiz. ben sadece merak ettim diyip kurtulabilir miyiz?
Türkiye`de hukuğu elinde bulunduran zümreye yakınsan, adalet terazisi hep senin tarafında ağır basar, bunu biliyoruz ama genel kurallar ne söyler onu merak ediyorum?

şimdi hukukçu değilim aslen de ben soruyu anlamadım tam o nedenle şey ettim
niye hukuksal bir durum olacak kürtaj mı yaptırdın demekle onu çözemedim?
başbakan kürtaj = uludere dediği için mi
ya da evli olmayan birisine söylüyorsun da evlilik dışı ilişki ithamı olduğu için mi? (bu ithamın hukuksal bir boyutu var mı bir fikrim yok)
  • niye ama  (27.05.12 12:04:40)
"valideniz evlenmeden önce bütün mahalle ile birlikte olduğundan dolayı mı siz böyle oldunuz?"
"poponuza çok fazla merdane soktuğunuzdan dolayı mı böyle düşünüyorsunuz?"
vs
gibi şeyleri sorabilir miyiz bu söz sahibine? sınırları nedir yani bunun? merak ettiğim konu budur.
  • s man chen  (27.05.12 12:11:29)
cımbızlama yontemı hukuken kullanılabilir bir yol değildir. ve takdir edersiniz ki her ifade yer aldığı konuşma içerisinde bir hüküm doğurur.

yani bu soruyu jinekoloğun bekleme odasında muhabbet ettiğin kadına sormak ayrıdır, birisini incitmek / hakeret amaçlı retorik olarak sormak ayrı.
  • desidire  (27.05.12 12:18:22)
devamında gelen sözlerle bütün olarak yorumlanmalı tek başına herhangi bi cezai boyutu yahut hakaret vasfı olamaz öte yandan evlilik dışı ilişki suç değildir evlilik dışı hamilelik de değildir kürtaj da kanunun öngördüğü sürelere kadar yasaldır ve öyle de kalmalıdır

  • isimmisimyok  (27.05.12 12:34:50)