okul birincisi konuşması

benim mal kardeşim liseyi birincilikle bitirmiş, mezuniyet töreninde konuşma yapacakmış, abi konuşmayı sen yaz diyor, ondan mal diyorum :)

böyle boktan bir sistem işte, okul birincisi ne yazacağını bile bilmiyor, neyse girmeyelim o mevzuya, ben hiç mezuniyet törenlerine katılmadığımdan fikrim yok, soru şu;

konuşmada nelere değinilmeli, kendi başarısını nasıl elde ettiğinden filan mı? ağırlığı teşekkür mü olmalı? daha önce böyle bir konuşma dinleyeniniz varsa bi söyleyiversin mümkünse.

şunları da ekleyeyim;
kardeşim kız,
tören amfitiyatroda olacak,
vali de katılacak.

yani biraz ciddi birşeyler olması gerekiyor, sanırım.

internetteki hazır konuşmalara bakın bence pek dinleyeni olmaz zaten.
bulamazsanız da müdür öğretmen aileye teşekkür. belki komik bir anı gibi

  • floduyn  (27.05.12 01:43:35)
ben hiçbir zaman adam olamadım ama hiçkimsenin de adamı olmadım. tabak güzelmiş ama çekin amına koyayım!
bunu derse efsane olur söyleyeyim.

ikinci alternatif: hiçbir sınava çalışmadım. şöyle bir göz gezdirdim. bu başarımda kimsenin payı yoktur. ne öğretmenlerim ne ailem. bir tek konuşmayı yazan abimin konuşmada bir katkısı olmuştur o kadar. şu bilinsin ki ben bunu tek başıma başardım. tekim ben!

üç: öğretmenlerime aileme çok teşekkür ederim. çok güzel gurur verici bir olay benim için blablablablabla.
not: blablablabla kısmını gerçekten söyleyecek. çünkü herkes uyudu konuşmaya gerek yok.

çok saçma yeaa konuşma falan.
  • lorenzen  (27.05.12 01:44:03)
Bu konuşma için kardeşini özgür bıraktılarsa helal olsun öyle okula. Ben bu birinciler için hazır metin var, o okunuyor sanıyordum. :)

Daha önceki örneklerde:
Klasik metin; öğretmenlere teşekkür, okula övgü, aileye teşekkür, burda olmaktan çok mutluyum vs., derslerinize çalışın mesajı ve en sonunda birinciyim ama her hafta sinemaya gidiyorum mesajı... Bunlara ek olarak, okulda bir sorun varsa (müdürün elinde olmayan bir sorun olmalı yoksa izin çıkacağını sanmam.) ve yine okuldaki yaygın görüşe göre (sınav sistemine bok atma, dersanelere bok atma vs.) onlara gönderme yapılabilir.
  • nickini vermek istemeyen uye  (27.05.12 01:47:20)
konuşmada kendinden de bahset, hatta gereğin de fazla bahset, saturaralarına hep "abimin sayesinde" "abimin desteği olmasa başaramazdım" "hep abimi örnek aldım" tarzı öğeler yerleştir.

  • passenger  (27.05.12 01:49:29)
bizim okulda çocuk şöyle bir yol izlemişti;
ilk olarak ortasonda hedeflediği fen lisesini kazanmış olmanın verdiği duyguyu anlattı.
anne babasına selam uçurdu. siz olmasaydınız bu imkanlar olmasaydı burada olamazdım falan dedi.
okuldaki ilk gününden, genel havadan ve üst dönemlerden gördüğü sıcakkanlılıktan bahsetti.
öğretmenlerine minnettarlığını sundu ve okuldaki eğitimi övdü.
birinci sınıflara hitaben iyi ki buradasınız, siz çok özelsiniz konuşması yaptı.
ikinci sınıflardakiler için öğretmenler sizin için en iyisi ister, onları dinleyin gibi bişeyler söyledi.
ve kendi dönemine de okul bitti ama nice dostluklar devam edecek şeklinde birşeyler söyledi.
işte en sonunda da iyi kötü zamanlarımız oldu, ağladık sevindik vs gibisinden yaşanan ortak duyguları falan anlattı..
öyle yani... bazı son sınıfların gözleri doldu.

buarada tebrik ederim :D
  • yug toreni  (27.05.12 01:54:47 ~ 01:55:41)
saçma sapan eğitim sistemini en iyi uyum sağladığım için birinciyim.
asıl eğitim bana uyum sağlamalıydı.
bunun gibi şeyler desin.
  • goldentitan  (27.05.12 02:01:21)
Heöem yazayim 1 sn.. :)

Sayın Müdürüm, müdür yardımcım, öğretmenlerim ve sevgili arkadaslarim.

Bir öğretim dönemini daha noktaladigimiz bu mezuniyet törenine hoşgeldiniz.

Bu dönemi birincilikle bitirmem nedeniyle bana bu konusmayi yapacagim soylendiginde uzun uzun dusundum. Benim sizlerden daha fazla sozlu soruya cevap vermis olmam, daha cok şıkkı doğru işaretlenmiş olmam ya da parmagim havada daha cok sure gecirmis olmam hic onemli degil. Kisisel gelisim ve duzgun insan olabilmek adina kazanilmis kucuk bir cephe savasi sadece. Inaniyorum ki bu salonda her gecen gun kendisini daha cok gelistirecek, gelecegini parlak bir sekilde planlayacak ve bize emek veren basta ailelerimiz olmak uzere herkesin gogsunu kabartacak arkadaslarim var.
Bizim de olusumunda katkida bulundugumuz daha mutlu, uretken ve cagdas bir ulkenin insasinda ayni buradaki gibi kol kola olmak dilegiyle hepinizi sevgi ile selamliyorum.
  • bigman  (27.05.12 02:01:32)
ben iyi değildim diğerleri kötüydü diye bir cümle söylesin.

  • karpuzpeynirekmeksu  (27.05.12 02:03:55)
şimdi ben buraya neden çıktım? niçin çıktım? nasıl çıktım?
bunu izaha gerek yok.
gördünüz, yürüdüm çıktım.
ama çıkmamış da olabilirim.
çıkmışsam çıkmışımdır, çıkmamışsam çıkmamışımdır.
görünen köy uzakta değildir.
buraya çıktık da sonradan çıkmadık mı dedik?
bunlar bir takım uydurma laflardır.
sahi yav, ben buraya neden çıktım?
kim çıkardı ulan beni buraya?
  • eyyorlamam bu gadar  (27.05.12 02:11:17)
bence daha rahat, daha marjinal bi konuşma yapılabilir. çok da klasik olmasın..

  • bilmemkacincinick  (27.05.12 02:17:41)
"burası çok kolaymış, sıradaki gelsin" deyip cool bir şekilde insin sahneden süper olur.

  • lunedor  (27.05.12 02:29:36)
şu anda gerçekten yaşadıklarını söylesin. şöyle desin;

bir eğitim sistemi düşünün; 17 yaşında bir insanı topluluk karşısında konuşturamıyor, abisinden yardım istetiyor.

bir eğitim sistemi düşünün; türkçe ve/ veya edebiyat zorunlu ders olduğu halde, kompozisyon dersi olduğu halde, şu an yapılan konuşma için yardım istetiyor.

bir eğitim sistemi düşünün, tüm geleceğimizi sınavlara endeksli kılıyor. bundan 5 yıl sonra kullanmayacağım polinomları, sağ el kurallarını, ne bileyim izohipsleri öğretiyor.

ulan koca koca adamlarsınız, bir sike derman olmuşluğunuz yok, alayınızın amına koyum. teşekkür ederim.
  • galahad  (27.05.12 08:44:47)
ben kendi konuşmamda (ki hazırlığım yoktu cart diye çağırdılar o an öğrencim ehem havamı da atarım) yaşadığımız ildeki eğitim sorunları bizim ve hocaların kişisel çabaları ile başlayıp asıl mücadele şimdi başlıyor ve üniversite sınavında bu emeklerin karşılığını vermeli ilerde de elizde üniv. diplomalarımız ile bu sıraları bi gün hep beraber ziyaret etmeliyiz işte o zaman ailelerimizin bizim ve hocaların emekleri yerini bulcak ve biz de bu ülkeye destek olmaya vs başlıycaz vs demiştim aşırı da ciddi olmasın neşe ve heyecan daima kasıntı olmaktan iyidir :)

  • isimmisimyok  (27.05.12 12:52:07 ~ 12:52:44)
- Birinci olurum dedim dedim inanmadınız. Eeee ne oldu şimdi!

Kısa ve öz.
  • Son Müzakereci  (27.05.12 15:23:12)