kademe kademe olup uzayıp kısalabilen metal parça

merhaba anlatması zor ama çocukluğumuzda hatırlarsınız portatif plastik bardaklar vardı, şurda benzeri var: www.savasciav.com

işte bunun gibi kademe kademe olup uzayıp kısalabilen metal aletin, parçanın adı nedir, var mı bu şekilde tanımlı bir alet, bardak gibi kalın değil daha ince birşey var mı? şimdiden teşekkürler

edit: şöyle anlatayım gittikçe daralan çemberler düşünün bunlar açılınca uzun oluyor, kapanınca en küçük olan en içe geçe geçe küçülüyor bir nevi yay gibi

hocaların ders anlattıkları çubuk gibi, çekince uzuyor bastırınca kısalıyor iç içe geçen parçalardan oluşuyor, ama bunun kendinde potansiyel enerjili ya da hava basınçlı çalışanı var mı

anten?

  • shi aila  (27.05.12 01:17:57)
@shi aila: anten değil heralde kötü anlattım edit olarak ekleyeyim tanıma

  • lllllllllllllllllll  (27.05.12 01:19:44)
hmm evet bunun plastiğinden var bende hala. duruyo torpido gözünde, iyi oluyo seyahatlerde falan..
sen sanırım üniversitede hocaların ders anlatırken tahtada ya da haritada bir yeri göstermek için kullandıkları çubuklardan bahsetmek istedin.

"İşlevsel Teleskopik Çubuk" diye gugıla sor.
doğru mu anlamışım ki acaba? o,O
  • yug toreni  (27.05.12 01:25:55 ~ 01:27:10)
@yug toreni: evet çok doğru anlamışsın, benim aklıma gelmemişti hocaların çubuğu, işte onun gibi olup kendinden potansiyel enerjili ya da hava sıkıştırmalı olan bir parça var mı

  • lllllllllllllllllll  (27.05.12 01:38:08)
şöyle demek istedin sanırım ''konik körüklü'' olacak alet. konik giderek daralır körüklü birbirine geçer.

  • gündüz m  (27.05.12 01:43:22)
@gündüz m: evet olabilir, söylediğin bana yardımcı olabilir, teşekkür ederim, bu şekilde araştırayım inşallah bulurum aradığımı

  • lllllllllllllllllll  (27.05.12 01:49:37)
sevgili @gündüz m gibi tavsiyelerde bulunacak arkadaşlar var mı aranızda, yardımcı oldu kendisi sağolsun, sizlerin de fikirleri faydalı olabilir benim için

  • lllllllllllllllllll  (27.05.12 01:57:22)
senin dediğin özellikteki şeylere teleskobik deniyor.

senin aradığın da teleskobik baton olması lazım.
en.wikipedia.org(law_enforcement)#Expandable_baton
  • ermanen  (27.05.12 07:55:36)
@ermaen: evet benim aradığım şey teleskopikmiş, sağolsun @yug toreni de söylemişti, teşekkür ederim

  • lllllllllllllllllll  (27.05.12 10:19:45)