artriz gitar akortlari

Simdi gitari tek basina ogrenmeye calisan bi insanogluyum, gel gor ki olmuyor, olmuyoooor.Niye?Sirf su artiz akortlar yuzunden.
Bi sarkiyi dinliyoruz, kolay gibi geliyor kulaga "hah bu kolaymis dur sunu bi deniyiverim" diyoruz kapiyoruz gitari, aciyoruz tabi, adam gitmis bildigimiz e,a... degil de artiz bi akort kullanmis d# a# f# c# g# d# gibin.Bir husran bir hayalkirikligi bende.
Sorumu anladiniz ama ben yinede sorayim, nedir bu artiz akortlar?Ilk kimin aklina gelmistir?Nasil yapilir?Basit bi tunerla halledilir mi?

e, a bildigimiz notalardir, ama a# f# vs.. yabancidir diyemeyiz. bunlar bir ailedir nitekim.. her turlu pozisyonda calismak gerekir zaten gitarda kanimca, gitarist olmasam da boyle dusunuyorum.
hatta ek olarak, gitar iyi bir ogretmen esliginde kontrollu calisilmalidir derim. el, kol, vucut, parmak duruslari, pozisyonlari. arpej cesitleri, tum akor konumlari, ritm, vs. vs. vs....
sıkı bir calisma, disiplin, sabir ister.

aksi takdirde "akdeniz aksamlari gitarcisi" olunur.
(bkz: la minorcu gitaristler)

bununla birlikte,

kapo (kelepce) adli basit mekanizmali zimbirtiyi gitarin herhangi bir perdesine taktiktan sonra (misal birinci perdeye), c# gordugun yerleri c, f# gordugun yerleri f gibi calabilirsin (yarim ses asagilarini yani). boylece sen sana gore kolay gelen akorlari basmis olur fakat kapo sayesinde orjinalinin tonunda calmis olursun (bu ornekte yarim ses tiz duyulur misal)

lakin bu bir tembellik midir? bence evet.

--

soyle de bir durum var ki, asil sebeplerden biri de , gitar eslikli sarki soyleyen kisinin kendi ses register'ina gore sarkiyi yapmis olmasidir veya en guzel oyle tinlayacagini (o diyezli seslerin oldugu yazdigi tonda) dusunmustur, saygi duymali.

gitarist arkadaslar daha kapsamli bir cevap verebilirler muhtemelen, bu baslangic olsun.
klasik usulde gitar calmak gibisi var mi derim bir de : ) isaac albeniz rules : )
  • la traviata  (02.03.07 23:33:34)
Akorların tümünü bare ile basmaya alışın. Bu sayede C ile C# veya G ile F# gibi artiz(!) akorlar arasında sadece bir perde olduğunu farkedeceksiniz. Hop elini bir perde kaydır al sana artiz akor hehe :) Asıl sorun Eaugsus9 gibi en bi artiz akorları basmakta ama klasik çalmayacaksanız pek sorun olmaz sanırım. Onun dışında bazı şarkıcılar daha önce de dendiği gibi kapo kullanarak gitarı bir ses ya da yarım ses transpoze edip seslerine göre ayarlamış oluyorlar ama sizin kasmanıza gerek yok adam yarım ses aşağı transpoze etmişse siz yarım ses yukarı alarak tüm akorları daha naturel hale çekebilirsiniz...

  • crown  (03.03.07 07:41:59)
oncelikle tesekkurler, basta soylemeyi unutmusum klasik yada akustik degil elektro gitar calmaya ugrasiyorum , dolasiyla ve tabiatiyla kapo kullanmam pek imnkanli gozukmemekte.
Her ne kadar tek basima ogrenmeye calissam da perdelerin ismini biliyorum mesela ust teli e ye gore akort ettiysek ilk oniki perde soyle oluyor e:F F# G G# A A# H C C# D D# E, sonraki 12 perde bunlarin aynisi ama 1 oktav ustu gibi diger tellerde buna bakarak bulunabiliyor. tabi yanilmiyorsam.
Bunlari boyle anlatiyorum, cunki gitarist jargonunu tam bilmiyorum. ogrencez insh
Her neyse.F F# arasinda sadece 1 perde var dedik, peki ust teli f# nasil akort etcez?
Haizr ustatlari bulmusken soralim.Iste bomba soru geliyor;f# nasil okunur?hehehe.yasadigim memlekette fis(g#=gis gibi) diyorlar ama turkiye de ne diyorlar bilmiyorum.arkadaslarla konusurken laf f den f# den acilmasin diye dua ediyorum be: )
  • vuranyum  (03.03.07 10:00:31)
verdigin siralama zaten bildigimiz nota siralamasi. (si notasi b de kullaniliyor genelde)

sorulara gelince

# isaretine turkce'de diyez diyoruz. yabancilar sharp diyor. fa diyez / f sharp

f#M (fa diyez major), f#m ise fa diyez minor anlamina geliyor. ikisinin nota kuruluslari ve dolayisiyla basilislari farkli, karismasin.

fa diyez major "fa diyez, sol diyez, la diyez, si, do diyez, re diyez, mi diyez" notalarindan

fa diyez minor "fa diyez, sol diyez, la, si, do diyez, re, mi" notalarindan olusan minor dizi.

biri 6 digeri 3 diyezli goruldugu uzre.

--

ust teli fa diyez e nasil akort edicez derken neyi kastettigini tam anlamadim, ama kapo kullanmak yerine tum telleri yarim ses (yarim perde) tize alirsan kulakciklari kullanip, birinci perdeye kapo takmis gibi duyulur basit akorlarla caldigin o parca. dolayisiyla sen c major basarken aslinda duyulan sey c # major duyulur.

--

benim gordugum kadariyla, gitar egitimiyle paralel olarak biraz solfej egitimi, nota bilgisi uzerine de calisman gerekiyor birileriyle.

kolay gelsin.
  • la traviata  (03.03.07 10:31:48)
F# falan basmak için gitarın akordu ile oynamana gerek yok. Elektro çalıyorsan bare basman daha kolay. Kısaca özetlemek gerekirse bare ile bir G akoru basarsan parmaklarının elinin vs pozisyonunu değiştirmeden bir perde sağa çekersen elini G# (veya Ab) basmış olursun. Bir perde daha sağa kaydırırsan A basmış olursun bu mantıkta gider bu. Bareye alışırsan kapoya falan ihtiyacın olmaz zaten elektrogitar ile...

  • crown  (03.03.07 15:29:14)
galiba oyle yaparak sorunu cozebilirim.Ikinizide ayri ayri tesekkur ederim.

  • vuranyum  (03.03.07 17:47:54)
lan su mi minore laf atmayin kardesim, dunyanin en guzel acik telli akorudur, hele bi 12 telli de darraanggg diye vuracan offf offf (12 telli caldim yalanini yutar mısınız bilmem)

  • frank n furter  (03.03.07 18:22:04)
ha dur lan, siz la minöre laf etmişsiniz... evet o ibnedir hakkaten.

  • frank n furter  (03.03.07 18:22:48)
Bilmiyorum Guitar Pro kullanıyor musunuz ama kardeşim kullanıyor ve hiçbi eğitim v.s. almadan hayvan gibi çalmaya başladı elektro ve klasik'i. Eğer kullanmıyorsanız mutlaka en azından bi deneyin derim. Şimdi de Asturias'a heves etti ah nabarım: ))

Not: Guitar Pro hakkında link bazında yardımcı olabilirim.
  • colonizer  (04.03.07 03:58:43)
Aslinda kimse tavsiye etmiyor guitar pro yu(muzik kulagin gelismez vs..), ama gel gor ki onsuz da olmuyor: )

  • vuranyum  (04.03.07 11:11:47)