**Gerçekten Önemli** Monitoring Tool Önerisi

Merhaba,
işim gereği bazı sistemleri monitor etme ihtiyacımız var. Bunlar birbirinden bağımsız platformlar. Örneğin biri mahmutun benden satın aldığı sistem diğeri ahmetin..

İhtiyacım şunlar aslında, bunları yapabilen bir tool var mı?
1) DB ile APP makineleri arasındaki 1433 portuna erişimi kontrol edecek
2) APP üzerinden erişilmesi gereken URLler var, oralara erişebilecek
3) DB üzerinde yazdığım sorguları kontrol edecek ve buna göre True - False değeri dönecek. (Ör: Status='FLD' kolonu son bir saatte beşin üzerindeyse false dönsün)
4) Uygulama bir klasöre log yazıyor, onları kontrol edebilecek.
5) IIS'i kontrol edebilecek.
6) DB CPU seviyesi,disk doluluğu vs vs

Var mı böyle uygulama. Bunların hepsini kontrol edebilecek, mail atabilecek falan. Yada sizin kullandığınız monitorin toolları varsa bilmek isterim.

Hehe böyle ücretsiz bir tool arıyorsanız biraz zor. Bunun için HP Open View yazılımı var, ayrıca database ve app makinalarında bu kadar takla atmak için db auditing firewall'lari var. özellikle 3. madde için konuşuyorum. Diğerlerin hepsini HP Open View gibi agent bazlı PAHALI toollar ile çözebilirsiniz.

Bu saydıklarınız basit birer monitoring işi değil tamamen, servis seviyesi garantisi ölçümü yapan yazılımlar ile mümkün olur. Bu yazılımlarda gayet enterprise'dir.
  • kobretti  (25.05.12 11:53:19)
tamam para sorun değil. monitoring tool olarak ne önerirsiniz peki, ben prgoramın özelliklerine göre kendi ihtiyaçlarımı sınırlandıracağım. turkcell mesela HP'nin bir toolunu kullanıyor geçen gördüm dehşet karmaşık bir o kadar da gelişmiş. ben şu an Overseer Network Monitoring kullanıyorum (ücretli) 3. maddeyi yapabiliyor rahatlıkla, mail bile atıyor. Neyse, varsa tavsiyeleriniz cidden kurcalamak isterim.

teşekkürler,
  • plastic_angel  (25.05.12 12:49:38)
nagios en azından port bazlı kontrol ııs v.s için yardımcı olabilir.

  • ned flanders  (25.05.12 15:17:12)