Diş Macunu Fiyatları, Endüstri, Kimya ve Sosyoloji

Merak ediyorum.

Diş macunu fiyatları arasındaki fark nereden geliyor?

Tamam Ferrari ve Fiat aynı olmayabilir. İpana ve Sensodyn de aynı olmasın.

Ama örnek olarak, Colgate'in nasıl 2 liraya da 10 liraya da diş macunu olabiliyor? Bilmek istediğim maliyetlerinde ve etkilerinde 3-5 kat bir fark var mı bunların yoksa parası olan ve harcayana 10 liralığı çakalım, az para harcamak isteyene de 2 liralığı satabilelim sürümden kazanalım mantığı mı var yoksa gerçekten bariz maliyet farkı mı var? Kaç kuruş bu florürün gramı? 2 liralıkla fırçalayınca çürüyor da 10 liralıkla fırçalayınca karanlıkta parlar hale mi geliyor?

Ben bir kaç aydır bundan kullanıyorum, bir fark hissetmedim:
moblog.net

o senin kullandığın şey ağızda bali tadı yapıyor diye kullanmıyorum ben
nasıl bi kimyasal varsa artık içinde
içinde florür olanlar en pahalı olanlar oluyor genellikle
demek ki daha pahalıya imal ediyorlar
  • neira  (23.05.12 11:27:26)
şimdi diş macunu dediğimiz şeyin zaten bileşenleri belli. fakat kullanılan hammadeden farz-ı misasl 1 tonluk üretim de yapabilirsin, 250kg'lik üretimde. yani şampuanı sulandırıp kullanmak gibi, malzemeden kısmazsan daha pahalıya gelir. ayrıca alınan hammaddenin yerlisi var ithali var, ucuzu var pahalısı var. üretime girdiğinde kullandığın kazan, makine bile maliyeti etkiler. fasona mı üretim yaptırıyorlar yoksa kendi üretim merkezleri mi var. bunlar hep etkiler. benim bildiğim bunlar başka etkenler de olabilir tabi ki.

  • bilan  (23.05.12 11:51:49)