Semavi Dinler Hakkında Bir Soru

Arkadaşlar ben amatör olarak din, allah gibi şeylerle ilgilenmeye başladım, onların kitaplarını falan okuyup amaçlarını anlamaya çalışıyorum..

Şimdi aklıma yatmayan bir kaç durum söz konusu; şöyle ki;

Şimdi baba; müslümanı, hristiyanı, yahudisi, musevisi aynı Allah'a inanıyor değil mi? Yani ortada 1 tane Allah var...

Şimdi bu dinin mensupları aynı Allah için, iyilikler yapıyorlar, o Allah için insan öldürüyorlar, hatta hepsinin ibadethaneleri var, aynı Allah'a farklı zaman dilimlerinde farklı şekilde ibadet ediyorlar, aynı allaha inanıyorlar...

Ee neden bunlar birbiri ile savaşıyorlar, birbirinden nefret ediyorlar? ulan allah aynı allah değil mi? hem hepside allaha inanıyor, madme öyle niye sadece müslümanlar cennete gidiyor, diğerleri gidemiyor?

Bir müslüman kendinden önceki bütün din ve peygamberleri kabul ediyor, hrstiyanların kitabında ise, isa benden sonra peygamber falan gelmeyecek diyor, musevilerin dini ise ayrı bir hikaye ama onların kitabıda neredeyse birebir kuranla aynı, copy-paste

Müslüman diyorki; onların kitabı değişmiş, 6 tane incil falan var diyor..Müslümanlar teknoloji bakımından dünyada silik bir millet, diğerleri taa dinazorlara kadar herşeyi inceliyorlar, bunlardan daha mı iyi bilecekler..(buraya alınan bir arkadaş 1000 önce inbi sina falan vardı diyo, o değil baba ya, alınma..demek istediğim şuanda hayatı kolaylaştıranlar hep müslüman olmayanlar, evine bak makinalar, bilgisayarlar, eczanedeki ilaçlar falan, müslüman made in değil yani sakin ol) sonra mısırlılar islamdan önce piramit falan islamdan sonra çöküş..müslüman olmayanlar hem geçmişle dinozor falan hem gelecekle bilmem ne teleskobu, kepler gezeni falan yani müslüman ülkeler buralarda yok onu demek istiyorum...

Hz. Adem ve Havva konusu ve hikayesi ayrı bir muamma...O zaman bu Neandertal falan ne ayak?

Hem peygamber muhammed neden ölmeden önce kuranı kitap haline getirememiş? neden o öldükten 30 sene sonra birisi kuran kitabını basmış? muhammed zamanında matbaa ve yazı vardı. neden peygamber muhammed doya doya eline kuranı alıp, sayfaları evire çevire okuyamamış? kuranın 30 sene sonra 3-4 şahitle ezberden aktarılması da ayrı bir olay bence...

aklımda o kadar çok çelişkili soru var ki; bir defa bu allah denen şey geleceği göremiyor muydu? sonra değişeceğini düşündüğü kitapları ve peygamberleri niye yollamış? onları niye korumamış?

birde allah kitabında inanmayan karşıdaki kişilere sanki kendi kulları değilmiş gibi davranmış v ekonuşmuş, sanki 1 den fazla allah var, diğerleri onun kulları, onlara bi nefret bi öfke falan...

aaah bide - amerika kıtasının peygamberden, peygamberin amerika kıtasından neden haberi yoktur? onu geçtim uzakdoğuda amazon ormanlarında din olayları çok vahim, neden onların bişeyden haberi yok? niye onlara peygamber gitmemiş?

birde bu dinlere inanmayanlar var, şimdi bu adamlar inançsız olduğu için ahlaksız, katil ne biliyim dünyanın en adi insanları olması gerekmez mi? ama yurtdışı okulumdaki inançsız; japonlar, koreliler, finlandiyalılar falan çok hoşgörülü, ahlaklı, yardımsever iyi insnalardı? bunlar ne ayak? bunlar niye iyi insanlardı inançsız olmalarına rağmen,

üzgünüm biraz uyun yazdım ama aklımda çok çelişki var yaw :( ben allah olaylarını falan bırakıp yine frp, lord of the ring alemine akayım en iisi baba ya bu din olayları çok karışık ... diablo 3 akacaklar gelsin, pampişime de selamlar sevgiler >.<

"birde allah kitabında inanmayan karşıdaki kişilere sanki kendi kulları değilmiş gibi davranmış v ekonuşmuş, sanki 1 den fazla allah var, diğerleri onun kulları, onlara bi nefret bi öfke falan..."

nerede bu?
  • basond  (22.05.12 19:10:12)
@basond, baba, hani allah kuranda diyor ya, işte siz inanmayanlara savaşın, savaşmaya teşvik edin, 10 inançlı gücü 200 inançsız kişiye bedel gibi şeyler söylüyodu, bide israiloğullarına, perslilere ve eski kavimler ekarşı yazdıklarını biliyorsun, ondan diyorum, sanki onlar başkasının kulu..ne nefret bu ya...

  • denizaya  (22.05.12 19:13:06)
öeehhhh yani, trollmüsün diyeceğim ama o kadar üşenmeyip yazdığına göre değilsin herhalde. hepsinin inandığı aynı "allah" değil. okumaya başladım diyorsun ama hiç okumadan gelip kafandaki soruları buraya dökmüş gibisin. tanımlar farklı. niye savaşıyorlar? çünkü dinlerde de iktidar mücadelesi var, hatta özellikle dinlerde var. tek tek cevaplayamayacağım ama kısaca şunu söyleyebilirim, dinde mantık aranmaz. "önce" inanırsın, sorgulayıp kafana yatarsa ondan sonra inanmak diye bir şey yok. o yüzden soruların zaten yanlış.

  • Demet  (22.05.12 19:19:09)
e daha yeni başladım diyorsun, herşeyle ilgili sormuşsun. bunların cevapları kitaplar kadar ediyor. din, politika, devlet, sistem, tarih, evrim vs. bunların hepsi hakkında okuman lazım o zaman. bir de inanç durumu var, inanç vs. mantık var.

  • ermanen  (22.05.12 19:21:25)
Bayaa karışık sormuşsun cevap vereyim dedim bazılarına
Öncelikle bu avrupalıları üstün görme anlayışına deli olan bir insan olarak kullandığın
"müslümanlar silik bir miller" ise cümlesiyle beni yerimden zıplattın yemin ederim. farabiler,mimar sinanlar,ibni sinalar kim idiler birazcık araştır allasen? Avrupa tıpı teknolojiyi hangi kitapları esas alarak okutmuş bi'bak biraz.

-Sadece müslümanlar cennete gidecektir mi? kim demiş mühim olan iyi insan olabilmek
-Kur'an parça parça indirilmişdir. Tarihleri vardır şu dönemde indirlmiştir şu bölümleri diye . Dolayısıyla ezber daha bir kolay oluyordu ve kitap haline getirilmesi de zaman aldı.

-Allah peygamberleri elçi olarak gönderdi, insanların yaşadığı çarpıklıklarda onlara yol gösterebilmek mahiyetinde yani. Tüm kullarını gözettiği gibi elbette onları da korudu.

-Ateistler ahlaksız mı olurmuş, kim uyduruyor bunları ne alakası var ki? İyi insan iyidir netice de. ister inanır ister inanmaz bununla bağdaştırmak doğru olmaz. Ama islam için söyliyim evet bu dinin kurallarına uymak isteyen kimseden düzgün ahlaka sahip olması bekelenir. Olanı da var olmayanı da tıp ki diğer dinlerde yada ateistlerde olduğu gibi işte
  • extraterrestrial  (22.05.12 19:22:21)
@Demet, troll ne demek baba ya? neyse hepsinin inandığı "allah" nasıl aynı allah değil? açıklar mısın bana? yani 4 tane mi allah var? isayı birini, musayı birini, muhammedide diğer allah mı yollamış? açıklar mısın biraz?

Dinde neden mantık aranmaz, yani kendimi hoop diye teslim mi edeyim papazlara, hacılara, hocalara? n demek bu yaa...
  • denizaya  (22.05.12 19:23:42)
Tüm insanlar Allahın kulu Kuran-ı Kerim Müslümanlara gönderilmemiş tüm insanlığa gönderilmiş. Orada hristiyanlarla savaşın demiyor, ne zulmedin nede kendinize zulm ettirin diyor. Yani kendinizi koruyun diyor.

Müslümanlık diğer insanları savaşarak öldürmek onları dine zorla katmak değildir. Öylede olmamıştır. İnsanlık tarihi hep bir savaş halindedir, daha dünyada barışın kol gezdiği günler gelmemiş daha da gelmez savaş sürekli olacak

Bence yanlış noktadan bakıyorsun olaya. Allah tefekkür demiş yani sen toprağını kaz tohumunu ek güberni dök suyunu dök daha sonra bana dua et demiş. Sen çalışmazsan terlemezsen sana ekmek yok demiş e sen ben Allaha inanıyorum o zman herşey çok güzel olsun yok böle bi olay komik olur bu bakış açısı İnanacaksın ve inandıklarının gereklerini yapacaksın. Sen 5 vakit namaz kıl daha sonra git kiracını dolandır yok böyle bir olay Ben bilemem ama bu boşa kılmaktır.

Sen önce doğru insan olacaksın ona göre yaşacak davranacaksın.

Biraz daha ekliyim,

Biz toplum olarak hep yatış peşindeyiz yatarak çok kazanayım onu tokatlayım bunu bilemem ne yapayım ondan sona vay efendim ülke ilerlesin, ben onu bunu bilmem düşman çalışıyor arkadaşım hemde çok çalışıyor ve bizide çalıştırtmıyor hep aklımızı meşgul ediyor.

Ha insanlar eskiden din ile alakalı çok savaş yaşamış ama BENCE asla ana sebebi din değildir.

Bugün olduğu gibi eskidende savaş sebebleri ekoomi ve refah seviyesi içindi, toprak genişletmek sömürgecilik, kölecilik, din düşmana karşı kullanılan bir kozdu.

Hristiyanlar arasındada bir bölünme vardır katolik ortodoks protestan vesaire Ne olursa olsun Allah birdir sadece insanlar bunu farklı şekilde yorumlamışlar çıkar haline getirmeye çalışmışlardır.
  • basond  (22.05.12 19:27:04 ~ 19:33:07)
@ extraterrestria, baba benim avrupalıları falan üstün gördüğüm yok ki ,almanlar ve amerikalıların imrendiğim üstün yerleri var bencel bence o ayrı bir story, birisi gidiyor ilk dünya savaşında yeniliyor sonra toparlanıp 10 yıl içinde 2. dünya savaşını başlatıyor, veriyor odunu sonra yeniliyor hopp günümüzde yine imrenilcek yerde...neyse buraya alınma 1000 önce inbi sina falan vardı deme bana, o değil baba ya, alınma..demek istediğim şuanda hayatı kolaylaştıranlar hep müslüman olmayanlar, evine bak makinalar, bilgisayarlar, eczanedeki ilaçlar falan, müslüman made in değil yani sakin ol) bak mısır halkı müslüman olmadna önce dünyayı yönetiyordu, imrenilcek yapılar inlaa ediyorlar piramit falan, müslümanlıktan sora eziklik onu diyorum yani)

diğer kim demiş onu bunu dediğin şeyleride habervakti, milli gazete falan oku köşe yazarları, inançlı müslümanlar öle diyo walla
  • denizaya  (22.05.12 19:35:43 ~ 19:42:45)
sevgili kardeşim tabiyetlerin kabul olmuş. şimdi de bunlara namazlarını ilave edip beni de haberdar etmelisin.

  • dierache  (22.05.12 19:39:49)
Sen inançlı müslümanları değil Kuran-ı dinle...

  • basond  (22.05.12 19:40:27)
olmamış bir de neden hepsi ortadoğu kökenli? bunu da sor. doyurucu bir cevap alırsan bana da söyle =)

  • vartuhi  (22.05.12 19:52:56)
Boşversene sen o gazeteleri aç kur'an oku incil oku tevrat oku hacu. Kendin bul yani diyeceğim. Etrafımdakilere bakarak islamı öğrenip uygulayacak olsaydım ben soğumuştum bu dinden çoktan . Mühim olan senin iyi biri olman gerisi teferruat. İslam uygula der ama zorlamaz sana kalmış yani. yaparsan plus yapmazsan katlanırsın falan filan

  • extraterrestrial  (22.05.12 20:12:20)
kuran'a göre allahın bazı değişmez kuralları var, bunlardan biri, yok etmek üzere olduğu bir topluma son uyarı olarak peygamber göndermektir. yani peygamberlerin hepsi son uyarıdır.peygamberine uyanlar korunmuş, uymayanlar yok edilmiştir. peygamberlerin arap coğrafyasına gelme sebebi ise çok buralarda aşırı batıl inanışın yaygın olmasıdır.araplar islamdan sonra bir müddet matematik ve felsefede büyük başarılar göstermiştir.Hala 1000 yıllık icatlarla övünüp dururlar. ancak çıkar ilişkilerine dayanan sorunlar yüzünden(yok biz peygamber soyundan geldik,siz şunu öldürdünüz, halifelik malifelik çok derin saçmalıklar) yine arap toplumunun iflah olmaz tutumu yüzünden bu gün bokun içinde yaşamaya mahkum olmuşlardır. bu gün dünyada islam adı altında aslında arap ideolojisi empoze edilmektedir. arkafonda çalan arapça ezan da bu empozenin eseridir.
uzun lafın kısası sadece kuran okuyun. tek bir çevirisini de değil. bir kaç çevirisini birden www.kuranmeali.com bu site yardımcı olur muhammed eset çevirisini tavsiye ederim. sonradan müslüman olmuş fransız bir adam. kuranı felsefi açıdan ele almış,araştırmanızı tavsiye ederim.

  • dedi kalabaligin icinden bir ses  (22.05.12 21:18:51)
tabii ki farklı tanrılar bunlar. hıristiyanlıktaki teslis gibi mesela. farklı mezhepler bile farklı tanrılara inanıyorlar aslında. "bir"dir diyorlar ama hangi bir'den bahsettikleri belli değil. zaten hepsi aynı tanrıya inansaydı farklı dinler, peygamberler varolmazdı. ve dediğin gibi dini savaşlar da olmazdı. tabii dinle politika çok içiçe geçmiş şeyler o yüzden dini gibi görünen savaşlar da aslında çoğu zaman politiktir.

ben şunu anlamadım, sen bunları okuyarak dinleri mi araştırıyorsun yoksa hak yolunu bulmaya mı çalışıyorsun? eğer araştırıyorsan sonuna kadar sorgulayacaksın elbet ve bu şekilde mantıksızlıkları, çelişkileri göreceksin. ama inanmak için uğraşıyorsan evet mantık aramayacaksın.
  • Demet  (22.05.12 22:22:28)
@ extraterrestria, baba ben sadece o dini yayınları takip ediyorum demedim ki, oralarıda takip ediyorum demek istedim olayları anlamak için..şimdi sen islamda zorlama yok diyorsun ama bu sadece laik müslüman ülkelerde geçerli bi durum sanırım...okuduğuma göre anayasası kuran olan müslüman ülekelerde bal gibi zorlama var, namaz kılmayanı hapse atıyorlarmış hala imana gelmemişse ölüm..diğer mezhep direk öldürüyor falan bunlar islamı hep ayrı telden çalıyor sanırım...çok karışık şeylermiş bunlar aslında..

  • denizaya  (23.05.12 13:30:03)
@ dedi kalabaligin icinden bir ses; madem allah yok etmek üzere olduğu bir topluma son uyarı olarak peygamber gönderiyor neden hep ortadoğu halkını yoketmeye çalışıyor hem onlara peygamber gönderiyor? allahın hiç uzakdoğuda, amerika kıtasında, slav topraklarında, avrupada, avusturalyada falan yok etmek istediği toplum yokmuydu? allah ırkşı faşist bişey mi? onlara niye peygamber göndermemiş?
baba arap coğrafyasında batıl inanış çok yaygındı diyorsunda seni gören çin de, hindistanda bu durum yok sanırım, adamlar batıl inançların dibine vurmuşlar, uzakdoğuda 4. kat yok direk 3- ten 5 e zıplıyorsun, hindistanda durum dha vahim yani buda sebep olamaz diye düşünüyorum...

e yazdığına göre araplar madem bu kadar saçm sapan bi ırk, bizimkiler neden ararplaşmak istiyor falan, aklım çok karıştı ya neyse..
  • denizaya  (23.05.12 13:35:22)
okuma demiyorum o yayımları hobi olarak yine oku ama pek ti'ye alma. bu arada l'si var nickimin olum unutuyosun 2'dir bak :) eheh neyse.

Yorum farkı çok var ona bakarsan o ülkeler 3 vakit olarak kılıyor namazını mezheplerden de kaynaklanıyor tabii. Özellikle iran kendi mezhep ve yorumlarını dini anlayışın bile önünde tutar şeriat olmasına rağmen. Onların uyguladığı despotluktan başka bi'şey değil şeriat bile değil aslında. Şeriat Allah'ın emir ve kuarallarına göre yönetimdir git kılmayanı hapse at, zina yapanı taşla maşla mı der allasen.
Bak şurda "Rabbin isteseydi, yeryüzündekilerin hepsi mutlaka inanirdi. O halde sen mi insanlari inanmalari için zorlayacaksin?" (10/Yunus, 99) diyor. O zaman zorlamanın manası ne ki. Bu irandaki işler diktatörlükten kaynaklanan işler islamı farklı yorumlayıp öcü gibi gösteriyorlar ondan böyle hep.
  • extraterrestrial  (23.05.12 13:50:08)
@ Demet; islam, hristiyan, yahudi tanrıları farklı diyorsun açıkcası bunu ilk defa senden duydum, bunu neye dayanarak söylüyorsun? kaynak falan gösterebilir misin? teslis olayı islamda da var maide süresi 116 ayete bak...

madem diyorsunki; "zaten hepsi aynı tanrıya inansaydı farklı dinler, peygamberler varolmazdı" demişsin ama müslümanlar o farklı din ve peygamberleri kabul ediyor ve onlara inanıyorlar ama. senin mantığına göre 4 farklı tanrı var ama! şeytan, adem&havva, melekler, melek isimleri bile aynı, nuh tufan olayı falan hep aynı...tanrılar farklı ama bu terimler niye tüm dinlerde aynı ve bütün yollar aynı tanrıya çıkıyor?

birde snein mantığına göre madem 4 farklı tanrı var, en büyük tanrı hangisi? müslüman allah hristiyan allahı dövebilir mi? aralarında cinsel ilişki falan var mı? aklıma bunlar geldi sen farklı diyince şimdi =/

ya bakıyorum millet dinlere falan inanıyor bişeyler yapıyor, bi bakayım dedim ne iş bu din allah falan olayı, cool bişeyse bende takılırım dedim ama hep kitaplarda yanacaksın, öleceksin, allah en büyük intikam alandır falan yazılarını okuya okuya kustum, başım döndü, biraz saçma geldi bana, millet bunlara niye inanıyor, itibar ediyor ona bakıyorum, sorduğum sorulara mantıklı cevaplar alabilirsem bende biat ederim olnalra nie olmasın...
  • denizaya  (23.05.12 13:52:24)
İnsanlık tarihi boyunca yaklaşık 124 bine yakın peygamber gönderildiği söylenir hadisde.
Sadece ortadoğuya has bi'şey değil yani.
Peygamberlerin adının tamamen unutulduğu ve eserlerini zamanın aşındırdığı yerlerde ise, ikinci bir peygamber gönderilinceye kadar, o devre fetret devri denmiş ve o devrin insanlarının azabdan bağışlanacağı ifâde edilmiştir.

Araplar saçma sapan bir ırk da değildir ayrıca. Edebiyatta falan ortalığın anasını ağlatmışlardır zamanında. Bilim de öyle. Ama sapıtan kızları diri diri toprağa gömen azgın bir toplum vardı o dönemde. Hz.Muhammed'in de gönderilmesi o sebepten
  • extraterrestrial  (23.05.12 13:57:23)
@extraterrestrial; baba kusura bakma copypaste yaparken windows senin "l" harfiini atlıyor (bkz; bill gatese .ok atmak xd) senin nicki the x-files dizisinde sık sık duyuyordum ordan da bi gıcıklık kaptım neyse konu dağılmasın xD

işte bende onu diyorum niye yorum farkı var? niye mezhepler farklı uygulamalar var? kuran 1 olmasına rağmen? bu allah'ın geleceği görme yetisine hakaret değil mi? gelecekte dinin moka sardığını görememiş mi allah?

hoca sen iran falan diyorsunda bunlar suudi arabistanda da var! yılda ortalama 100 kişinin kellesi gidiyor orada..

baba maide süresinde ellerini kes diyor, nisa süresinde zina yapan hatunu ölüm alıp götürünceye kadar halleidn diyor bi başka ayette 80 mi 100 defa mı ne sopayla hatunu dövün diyor, bakarada inanmayanları bulduğunuz yerde öldürün diyor bir başka ayette katli vacip diyor, bunlarda senin verdiğin ayetin tersini diyor nerdeyse!!

diğer mesajına itafen; o hadis konusu apayrı bişey bence, hadis olayı ilede ilgili sorular sormak isterim bence hadis ve sünnet mantığında çok ters şeyler var...

124 bin peygamber diyosun! sadece ortadoğuya değil diyosun ama baba diğer adamların peygamberden falan haberi yok...hem allah işe yaramayacak peygamberi niye gönderiyor? niye musanın nehiri 2ye ayırdığı gibi onlarda action yapmamışlar ki diğerleride inansınlar..hem ben allah olsaydım peygamberi direk ingilizlerden çıkarır ingilizleri müslüman yapardım ozaman günümüzde avrupa, amerika falan hep müslüman olurdu ama allahda mantık falan yok galina sadece yattığı yerden "ol" diyor sanırım xD

tamam son paragrafına katılıyorum araplar islamdan önce edebiyatta olsun hikayelerd eolsun 1 numara insanlardı, aladdin den tut 1001 gece masalalrına kadar...sonra günümüzde kullandığımız latin 123 rakamlarıda arap harfleri ayrıca ama bunlar islamda sonra bu özelliklerini kaybetmişler, islamdan sonra bombacı acayip bir millet olmuşlar, fosil yakıt olan petrol bitince onları görmek isterim, şuanda araplar dahil müslümanların şu dünyaya kattıkları hiç bir şey yok :(
  • denizaya  (23.05.12 14:32:32 ~ 14:38:20)
ciddiye alıp cevap verende hata. eğlenmek için gelmişsin belli. tanrı yorumları farklı bunu bir kez okusan bile anlardın.

  • Demet  (23.05.12 22:41:46)
@ Demet, nasıl yorumlar farklı? sen sanırım sallama sınırını aştın, cevap veremeyince sıvışayım dedin...

AYrıca ben tanrı yorumları aynı demedim, aynı tanrıya inanıyor hepsi dedim..tanrının nitelikleri 4 dinde de aynı...senin mantığına göre isayı başka tanrı göndermiş, muhammedi de başka ama islam isa peygamberin varlığınıda kabul ediyor, birdaha düşün istersen...
  • denizaya  (23.05.12 23:45:44 ~ 24.05.12 01:40:25)