would, could sorunsalı

ingilizce öğrenmeye çalışıyorum ama "would, could, might" gibi kelimelerle soru sormayı anlamadım..

i would go...
i could go...
i might go...

* birde bunların olumsuz halleri var tabi...

sanırım; i have go..i gotta go, i must go, i will go, i may go gibi soru yapıları ile karıştırıyorum :(

" would you = do you mind, are you agreeable to, is it OK with you to
could you = are you able to
eg: if you could climb that tree would you rescue my cat = If you are able to climb the tree is it OK with you to climb that tree and save my cat.
eg: I would if I could = I am content to climb the tree if I were able to " gibi

ve daha niceleri için www.english-test.net
  • yug toreni  (22.05.12 16:42:49 ~ 16:43:48)
Subject : Özne
Verb : Fiil
Object : Nesne
Place : Yer
Time : Zaman anlamına gelmek üzere

olumlu cümle
S + (varsa yardımcı fiil) V (gerekliyse fiilin 2. veya 3. hali) + O + P + T

olumsuz cümle
S + (varsa yardımcı fiil) + NOT + V + O + P + T

soru cümlesi
yardımcı fiil + S + V + O + P + T

olumsuz soru cümlesi
yardımcı fiil + NOT + S + V + O + P + T

örnekleri inceleyelim
You are going to school.
You are NOT going to school.
Are you NOT going to school.

muhtemelen yug toreni nin dediği gibi "would you" ve "could you" kalıpları ile karıştırıyorsunuz. değilse kural aynı:
İ would do anything for love.
İ would NOT do anything for love.
would you do anything for love.
Would Not you do anything for love.

alıştırmalar
aşağıdaki cümleleri ingilizceye çevirelim*
Evde misin?
Evde değil misin?
Dün gece evde miydin?
Dün gece evde değil miydin?

ders bitti.
  • anonimyususer  (22.05.12 17:13:57 ~ 17:15:09)
i would go... ben olsam giderdim (şahsi görüş ve istek belirtir)
i could go... istesem giderim (yani o beceriye, imkana sahibim)
i might go... gitme ihtimalim var (olasılık ve o olasılığa sıcak baktığınızı belirtir)
  • james choice  (22.05.12 19:29:01)